Blog

Lyofilizované ovoce - 100% přírodní produkt

Ochucený med s lyofilizovaným ovocem

 

Lyofilizované ovoce - 100% přírodní produkt, který jsme namíchali do našeho úžasného pastovaného medu. Víc přírodní už to být nemůže, protože proces zpracování ovoce - lyofilizace je skutečný majstrštyk v disciplíně sušení. A že to nemůže být víc přírodní znamená, že naše ochucené medy Medvěd s lyofilizovaným ovocem jsou přírodními produkty, ve kterých nejsou žádné přidané cukry ani další zamíchané šmakulády. To znamená med z našeho úlu a ovoce. Nic mezitím. Prostě med a ovoce. Med a ovoce.

 

Lyofilizace je sušení mrazem.  V průběhu tohoto procesu se čerstvé ovoce zmrazí při teplotě -80°C. Teď následuje trochu fyziky, protože po zmrazení se ovoce přesune do sušičky, kde se díky nižšímu tlaku voda mění na páru. Nejprve se suší ve vakuu a odstraní se skoro všechna voda. Následuje sušení při zvyšování teploty a snižování vakua. Oproti obyčejnému sušení si takto vysušené ovoce zachovává nutriční hodnoty, vlákninu, vitamíny, minerální látky, aroma a chuť.

 

Skvělé, že?

 

Ochutnejte naše ochucené medy Medvěd

 

Lyo banner

Mýtus: Med v horkém čaji ztrácí na kvalitě. Není tomu tak!

Mýtus – horký čaj ničí účinné látky v medu a prakticky ho znehodnotí.

 

Máme pro Vás dobrou zprávu, není tomu tak.

 

Med obsahuje mnoho složek a mezi ty nejvýznamnější patří především minerální látky – draslík, vápník, hořčík apod. Dobré je, že kvalita některých těchto látek se vysokou teplotou nemění. Zásadní vliv na kvalitu medu je délka jeho zahřívání. Med skladovaný při 10°C vydrží více než 30 let a při 20°C nevydrží déle než 4 roky.

Jak to je s tím čajem? :-) Tajemství tkví v rychlém poklesu teploty vroucí vody. Jakmile nalijeme vroucí vodu do hrnku, teplota se rázem srazí až o 20°C. Po dalších deseti minutách lze čaj usrkávat a v tu chvíli má již okolo 60°C. Aby se med poškodil, musel by být v čaji při teplotě 80°C asi hodinu. Velkou výhodou medu je, že většina užitečných látek je velmi stabilní a teplota čaje je nerozhází.

Mimochodem, podobné je to také u pečení s medem. :-) Pokud troubu nažhavíte na maximum, teplota uvnitř těsta také nepřesáhne hranici, aby byl med poškozen.

 

Ochutnejte naše medy květové nebo lesní

 20191004_140713

Soutěž o 3 skleněné medvídky

K oslavám vzniku našeho nového eshopu jsme pro Vás připravili soutěž :-) Budeme soutěžit o tři kusy skleněného medvídka 380 g. Pro tři výherce po jednom medvídkovi. Zaslání zásilkovnou zadarmo ;-) Ve hře je Med květový medvídek 380 g, Med květový pastovaný medvídek 380 g nebo Med květový lesní 380 g.

 

Medvídek je opravdu skleněný a je doopravdy ještě úžasnější než na fotografii. Je to super ňuňánek, kterého každé dítě miluje. Medík je lahodný a sladký, mňam!

 

Dámy a pánové, kluci a děvčata, kamarádi, přátelé...tak pojďte soutěžit s námi. Méďatá soutěž pro Vás právě začíná :-)

 

Podmínky soutěží na Facebooku ZDE.

 

Mějte se prima :-*

 

Josef a Alena

Včelařství Domovina

20190908_134641

Přijeďte k nám na kole

Zajeďte k nám na kole a hoďte med do batohu. Nacházíme se na cyklotrase 4156 v obci Lubno. Tato cyklotrasa vede mezi Žďárem nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou.

Sázava – Sázava u Žďáru; železniční stanice – Velká Losenice – Vepřová – Havlíčkova Borová – Střížov – Marieves – Chotěboř – Klouzovy – Nejepín – Jiříkovský mlýn – Miřátky – Habry – Dolní mlýn – Lubno – Sázavka – Ovesná Lhota – Opatovice – Ledeč nad Sázavou

Další informace na portále cyklotrasy. Jsme na konci vesnice po levé straně ve směru Ledeč nad Sázavou. Poznáte nás také podle cedule  MED a mapy cyklotrasy.

Cyklo Domovina

 

Med vždy do nové sklenice, máme to tak rádi

Onehdy, když jsme si prohlíželi co vše máme nafocené a napsané za dobu naši včelařské kariéry, našli jsme tento text, který jsme zveřejnili velice krátce po založení naší facebookovské včelařské stránky. A tak jsme si řekli, že ho vyndáme ze škatulky a znovu vám ho po těch letech připomeneme :-)

 

V sobotu, když jsme měli u nás doma k obědu džuveč, pohlédl jsem na sklenici okurek a hned mi bylo jasné, že mě tato zelená sladkokyselá zelenina naložená s novým kořením donutí zamyslet se nad využitím sklenic, které většinou nám všem zůstávají doma tak nějak prázdné. A pro ty z Vás, kteří neznají džuveč a nikdy jste ho nejedli, jedná se o obdobu našeho českého rizota se srbskými, nebo tureckými kořeny.

Stává se mnohdy, že nám zákazníci chtějí vracet použité sklenice od medu nebo jakékoliv jiné použité sklenice. A my je pak se vší slušností odmítáme se slovy, že na med používáme zásadně sklenice čisté. Nové. Nemáme totiž příjemný pocit z mlsání námi milovaného medíku ze sklenice, ve které měl někdo před námi zavařené lečo, či právě zmiňované okurky. A dokonce nás neuspokojuje představa, že by před námi z dané sklenice vyjídal někdo jiný třeba med. Proto je pro nás v tomto směru absolutní tabu nabízet med ve sklenici, ve které se dříve ubytovala zelenina čeledi tykvovité, kořenové ba ani kousek šťavnatého vepříka.

Ano, sami si do použité sklenice od medu naložíme nejčastěji okurek. A také je pravda, že nám med od okurek dvakrát nechutná. Med u nás putuje vždy do čistého a máme to tak rádi. A sklenice „zavařovačky“ do zavařovacího hrnce, případně do tříděného odpadu.

med ve sklenici

Ochutnejte letošní med - Speciál 2019

Rok 2018 byl pro nás ve znamení začátku včelaření na kolínsku v obci Bříství, kde se nacházejí ovocné sady a jahodová plantáž. Včelí stanoviště umístěné ve staré, avšak malebné zahradě, sousedící s jabloňovým sadem je ideální pro včelky, které zde mohou nerušeně obývat.

Sezóna 2019, bohatě přející snůšce z ovocných sadů, přála také snůšce z jiných rostlin a dřevin. Především z lip, maliníků a svazenky, která byla vysazena místními zemědělci v pásu podél brambor. Touto kombinací vznikl med květový, který je svou chutí a vůní zcela odlišný od běžných květových medů. Po otevření skleničky je výrazné aroma svazenky, kterou v chuti doplňuje lípa a maliník. Představujeme vám náš květový med z Bříství.

Jsme rádi, že můžeme být součástí takového úžasného místa, kterým je obec Bříství a děkujeme včeličkám a celé přírodě za úžasný med, který máme od léta v nabídce jako speciál roku 2019.

 

Mějte se krásně a užívejte života.

 

Včelařství Domovina

BŘÍSTVÍ-400, víčko