Červen, medobraní v plném proudu

V červnu to na česnech před úly hučí nejvíce z celého roku. Za teplých dnů včelky vylétávají do zahrad, luk a lesů a nosí si odtud pyl a nektar. Čas je v tomto měsíci také na medovici, ze které holky včeličky dělají tmavý med lesní medovicový. A co je to medovice?

Červen nabízející nektar, pyl i medovici

Červen stále nabízí bohatou pylovou i nektarovou snůšku. A to je pro včely dobře především z pohledu rozmanitosti druhů rostlin v červnu kvetoucích. Mezi nejvýznamnější zdroje snůšky patří svazenka, hořčice nebo komonice. Důležitým a mnohými včelaři hodně očekávaným zdrojem snůšky je také lípa nebo akát. Na polích a loukách rozkvétají kopretiny, heřmánek nebo jetel a pro včelky je přínosným také bez černý, který roste u cest a na zahrádkách. Červen toho nabízí opravdu mnoho, a pokud jsou v přírodě vhodné podmínky, můžou včeličky sbírat také medovici.

Hořčice

Medovice aneb lesní med

Tmavě hnědý med nazývaný lesní med či med medovicový je velice oblíbený nejenom pro svoji kořenitější chuť, ale také pro svoje zemitější aroma a vyšší obsah minerálních látek. Rozdíl mezi nektarovým květovým medem a medem medovicovým je především v jeho původu a složení. Medovicový med, složený především z medovice, sladké šťávy, kterou produkují mšice žijící na stromech, se liší tou hlavní přísadou od medu květového nektarového - medovicí. Nektar nebo medovice. Květový med a medovicový med. To jsou dva druhy medu, které jsou svým původem zcela odlišné.

Medovice pod lupou

Medovice je roztok převážně cukerného složení. Tento roztok koluje v cévních svazcích stromů nebo keřů a na povrch listů se dostane díky producentům medovice. Mšice tuto sladkou tekutinu z cévních svazků sosají a odebírají si z ní potřebné látky. Mšice pro svoji potřebu využije především mnoho bílkovin a zbylé cukry vystřikuje zpět ze svého těla ven. Takto se medovice, tekutina kolující v cévních svazcích stromů a keřů dostane na povrch listů, kde ji seberou včely. Medovici včeličky zpracují do podoby medu a uskladní ji tak ve svých voskových buňkách uvnitř úlu. Tento med pomaleji krystalizuje, protože obsahuje převážně fruktózu, tedy ovocný cukr.

Plod včely

Medobraní u nás na Vysočině

První medobraní u nás na Vysočině je již koncem května, kdy získáváme první jarní medy, které jsou světle žluté, a jenž krystalizují opravdu velmi rychle. Nejvíce medobraní je ale v červnu, kdy se točí jarní medy ze snůšek z ovocných stromů a zemědělských plodin. Čím později v červnu medy vytáčíme, tím více med mění svou barvu, více zlátne. To už jsou medy květové smíšené, lahodné po chuti a pomaleji krystalizující. A když se opravdu zadaří, je koncem června možné získat medovicový med.

Medobraní

Červen je bohatý na nektarovou i medovicovou snůšku. Těšit se můžeme při medobraní na oba tyto druhy medů. Med květový a med medovicový lesní.

Med přímo od včelaře také v červnu

Naše nabídka je v červnu bohatá. K mání jsou lahodné smíšené květové medy. Nabízíme stále medy pastované a medy pastované ochucené Medvěd s příchutí malin, borůvek, kakaa, skořice, rakytníku a mnohých dalších zajímavých příchutí. Stačí se podívat na bohatou nabídku ochucených medů na našem eshopu. Ochucené medy obsahují náš květový pastovaný med a pouze kvalitní koření nebo ovoce mrazem sušené – lyofilizované ovoce.

Jako včela chop se díla, v svorné práci naše síla

Ochucený med

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení