Co dělají včely na podzim

Listí žloutne, sluníčko slábne, za městem nad kopcem létají draci a včelky se připravují na zimu. Období od konce září zvolna uspává celou přírodu a ani obyvatelé úlů nejsou výjimkou. Končí čas hojnosti, aktivita včel s nižší teplotou klesá a snůška začíná být spíše symbolická – aby se o jejich pracovitosti nemuselo pochybovat. Je tady podzim

Ale včelky se líhnou dál. Říká se jim dlouhověké nebo zimní včely, protože se dožijí až 8 měsíců, aby vydržely až do jara. Dokud to byly ještě larvičky, pečlivě se o ně starala spousta dělnic, takže jsou ve skvělé kondici a připravené na zimu. Stejně budou hlavně odpočívat – to jarní (letní) včely takové štěstí neměly, dřely od rána do večera a dožily se jen kolem 7 týdnů.

Z úlu včely vyletují už jenom během teplých dní – a těch je stále méně. Pilné včeličky však občas něco přinesou – vyletují především pro pyl, který je pro vývoj larviček nejdůležitější. A když vykoukne sluníčko, vypraví se na pročišťovací prolet. Studené noci přečkávají semknuté v chomáči.

A pak přichází listopad. Matka už neklade vajíčka, líhne se poslední plod a ruch v úlu pomalu utichá. Včely šetří se zásobami – kdo ví, jak bude zima dlouhá – za měsíc jich nespotřebují ani 2 kilogramy. V okamžiku, kdy se skutečně ochladí, stáhnou se do trvalého chomáče, sednou na začátek zásob a přepnou do zimního režimu.

Podzim na včelnici

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení