Duben, jaro je v plném proudu

Duben je ve znamení plného jara. Příroda se zelená, rozkvétají rostliny, keře a stromy, které se v březnu teprve probouzely. Trnky, třešeň ptačí nebo pampeliška lékařská. Pro včelaře je duben ve znamení začátku přidávání medníků na úly. Včely jsou již v bouřlivém jarním rozvoji.

Jaro jede o sto šest

Pro mnohé z nás je jaro nejkrásnějším ročním obdobím. Jaro je život a začátek něčeho nového. Únor a březen jsou měsíce, kdy se jaro probouzí. Duben je oproti tomu měsícem, ve kterém se jaro realizuje naplno. V dubnu o sobě ale také dávají vědět mrazy škodící kvetoucím stromům. Zejména meruňka je mezi prvními rozkvetlými ovocnými stromy na mrazy nejcitlivější. Kvetou také další ovocné stromy – třešně, švestky, hrušně a jabloně. Trávníky a louky zdobí pampeliška lékařská nebo sedmikráska chudobka. Příroda je pestrá a barevná, teď jaro jede naplno.

Máme rádi tu krásu kolem. Když všechno kvete, stromy, keře i rostliny. Pampelišky, sedmikrásky, trnky nebo třešeň ptačí. Poslední dvě zmíněné jsou signalizačními rostlinami pro včelaře, že včelařské jaro je tady.

Duben jaro pampeliška

Pranostiky na duben

Jak šel čas a staletí tak i lidová moudrost získala poznatky o tom, jak to v přírodě chodí. Vznikla proto celá řada lidových pranostik a pověr řádným hospodářům radících, jak se zařídit a s přírodou se vypořádat.

Mezi známé pranostiky patří ty o svatém Jiří. „Na svatého Jiří, vylézají hadi a štíři“, „Na svatého Jiří rodí se jaro“ nebo „Jiří a Marek, mrazem nás zalek.“  Svátek svatého Jiří je velmi významný z pohledu lidových pranostik. Naši předci také tvrdili „ Kolik mrazů do svatého Jiří, tolik do svatého Václava.“ Další pranostika vychází z Božího hodu velikonočního. „Prší-li o velikonočním hodu, bude v létě nouze o vodu“, jiná zase říká „ prší-li na Boží hod velikonoční, budou všecky neděle až do letnic deštivé.“ Stále platnou pranostikou zůstává „mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.“

Duben jaro sedmikrásky

Duben v úlu, jaro včelám přeje

Duben je pro včelaře začátkem náročné včelařské sezony. Včely sílí a včela matka klade vajíčka do stále větších plástových ploch. S tím přichází čas pomýšlet na medníky. Medníky jsou úlové části pokládající se nahoru na úl pod úlové víko. Do nich včely nosí nasbíranou sladinu z rostlin, jenž včelky přepracují na sladký med. Je-li duben deštivý a včely silné, mohou včely dostat chuť se reprodukovat, tedy rojit se. Je to jejich přirozený pud, protože se rojením včely množí. Nový roj rovná se nové včelstvo. Zajímá Vás více o nás a také o tom, jak včelaříme a jaký med nabízíme? Přečtěte si náš článek O nás a Med přímo od včelaře.

Pro období květnatého dubna máme přísloví „lidé se radují létu a včely květu.“

Duben v úlu

Jarní včelí jídelníček

Duben nabízí pro včely opravdu rozmanitou a bohatou stravu v podobě pylu. Včelky létají nejraději na třešně ptačí, hlohy, vrby, trnky nebo javory. Významným producentem je ale také dub nebo modřín. Také rostlinky a bylinky nabízí pestřejší nabídku včelí pastvy. Pampelišky, sedmikrásky, čemeřice, tulipány nebo devětsil – to je pro každou včelu mňamka. Proto nesekáme trávu v tomto období, protože rozkvetlé trávníky nabízí včelám bohatý zdroj pylu a nektaru. Tak proč jim ho nedopřát.

Duben jaro tulipány

V dubnu stále máme med

Zaskládáme si na tom, abychom byli schopni nabídnout našim zákazníkům med po celý rok. I když se zásoby medu výrazně tenčí, snažíme se mít stále alespoň malé zásoby pro věrného zákazníka. Nový med bývá zpravidla koncem května či zkraje června. V dubnu nezbývá než doufat, že další nový med bude.

Také v dubnu Vám můžeme nabídnout pochoutky z naší řady ochucených medů Medvěd, nejširší nabídky ochucených medů na trhu. Nabízíme med s kakaem, med se zázvorem nebo med s chilli. Nabízíme celou řadu medů s kořením a lyofilizovaným ovocem. Neváhejte a navštivte náš eshop a prohlídněte si celou nabídku ochucených medů.

Medvěd chilli med s chilli

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení