Květen, květový med je tady

Před úly to v květnu bzučí nejvíc. Příroda nabízí bohaté zdroje snůšek a včely se dostávají na vrchol svého populačního růstu. V květnu se již také těšíme na první medobraní a na první jarní květový med. Včely a také včelař zažívají sezonu v plném proudu a je to vždy náročné, ale krásné. A co na to všechno říkají trubci?

Květen květnatý pro včely je ráj

Květen je měsíc bohatý na nektarovou a pylovou snůšku. Včely si v tomto období vytváří zásoby pro přečkání zimy, a proto bývají v teplých dnech jejich letové aktivity na maximu. Za bohatou snůškou se neváhají vydat i několik kilometrů, nejčastěji se ale pohybují v okruhu tří kilometrů od úlu. Nepanují-li v přírodě příznivé podmínky, musí se včely vydat do větších vzdáleností dosahujících až pětikilometrový rádius.

Co vše musí včelky vynaložit na 1 kg medu?

Je to opravdický fofr. Na to, aby včelky vytvořily jeden kilogram medu, musí urazit vzdálenost zhruba 150 tisíc kilometrů. A kolik musí navštívit květu rostlin? Tak to je naprostá pecka! Asi jeden milion.

Medníkové nástavky se za krásného počasí plní závratným tempem. Když je opravdu letová špička tak v úlu může přibýt dokonce i pět kilo medu denně. Včely se tak opravdu činí a medobraní se blíží.

Květen

Když se točí včelař i med

Pro včelaře začíná nejkrásnější, i když nejnáročnější období v roce. Medobraní, odebírání medu má své kouzlo a obzvlášť to první medobraní si vždy velmi užíváme. To pak vstáváme již brzy z rána, abychom byli na včelnici dřív, než včelky vyletí do krajiny pro novou sladinu. Nová sladina totiž obsahuje vyšší obsah vody a může tak již uzrálý med v buňkách opět naředit. Toto vše je zapotřebí si hlídat a dosáhnout tak opravdu nejvyšší kvality medu. Zajímá Vás více, jak to děláme? Čtěte náš článek Med přímo od včelaře. Proto nás v druhé polovině května najdete buď na včelnici, nebo v medárně. Točíme se buď tam, nebo zpět.

Med se pro změnu točí v medometu. Pomocí odstředivé síly med vyteče z buněk a my ho tak můžeme uchovat v nádobách pro další zpracování.

Květový med medobraní

Trubci v úlu, život kliďase

Trubci mají ve svém krátkém životě jediné poslání a tím je oplodnit včelu matku během jejího snubního letu. Je to pro ně čest, protože z mnoha trubců se to podaří pouze pár vybraným jedincům. Trubec v průběhu oplodnění hyne a padá mrtvý na zem. Tím se však úkolníček trubce nevyprázdnil.

Trubci mají své nepostradatelné postavení v plodišti úlu. Zahřívají plod a udržují tak vhodné tepelné podmínky pro zdárný vývoj plodu. Včely dělnice se tak mohou více věnovat snůšce. Bohužel trubec nemá dostatečně vyvinuté ústní ústrojí, proto není schopen se samostatně nakrmit. Trubce krmí dělnice a tím je na ně plně odkázán. Trubci jsou bráni jako povaleči a lenoši, ale to evoluce nakonec za všechno může. Oni by se určitě rádi najedli sami. O včelách a jejich kastách vyprávíme v samostatném článku Včela, včely, včeličky.

Nabídka medu v květnu

V květnu máme stále v nabídce naše ochucené medy Medvěd a v nabídce je také med květový a med květový pastovaný. Naše nabídka je stále pestrá. Jsme včelaři, proto nabízíme med přímo od včelaře. Tedy od nás.

Lyo banner

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení