Včely a med v čase adventním

Vůně jehličí a svařeného vína, první sněhové vločky a sváteční výzdoba oznamují, že se blíží Vánoce. Je tady doba adventní, kdy si ještě více než jindy chceme užívat pevného zdraví. Vydatně nám v tom pomáhá med. Inspirujte se několika tipy na jeho sladké, efektivní využití a vzpomeňte si na včelky, které nám ho svou pilnou prací dávají.

Advent, období předvánočních příprav, začíná tzv. železnou nedělí. Do Štědrého dne zbývají ještě tři další víkendy a tedy tři neděle adventní, zvané též bronzová, stříbrná a zlatá. Jeho symbolem je adventní věnec složený ze čtyř svíček, z nichž každá se zapálí jednu neděli. A především děti milují adventní kalendář s čokoládou, označující 24 prosincových dní do začátku Vánoc. Za konec Adventu lze považovat západ slunce na Štědrý večer.

Co dělají včely před Vánocemi

A co na to včely? Mohlo by se zdát, že uléhají k zimnímu spánku jako medvěd, ale není to tak docela pravda. Nespí a spokojeně si v úlu vrní semknuté v chomáči, ve kterém přečkají i ty největší mrazy. Pozvolna se střídají v jeho okrajové vrstvě, kde mají roztažená křídla, aby udržely co nejlepší tepelný komfort. Spotřeba zásob klesá na minimum a na pročišťovací prolety (vykálení) se vydávají pouze za teplých dnů.

Včelám se proto více líbí chladný a zasněžený Advent. Spotřebují méně zásob, nenaplní si tolik výkalový vak a nemusí kvůli vyprazdňování vyletovat. Rizikový je pro včelstvo nedostatek zásob a útoky nezvaných hostů (např. hlodavců a datlovitých ptáků jako žluna). Včelař proto musí zajistit klid na včelnici. Každé vyrušení včelstva vede k rozvolňování chomáče, větší spotřebě zásob a rychlejšímu plnění výkalových vaků. Je-li venku zima, včely se nevyletí vyprázdnit, kálí uvnitř úlu a mohou vznikat různé nemoci.

Jak medem zlepšit naše zdraví

Med slouží k nápravě nejrůznějších zdravotních neduhů, zároveň jeho mlsání zvyšuje odolnost našeho organismu. Pomáhá v boji s kašlem a rýmou, zklidňuje podráždění krku a utužuje naši obranyschopnost. To se hodí zvláště v zimě, vždyť kdo by chtěl být v čase adventním nemocný.

Receptů na zdravé medové nápoje existuje celá řada: zázračná kombinace medu a skořice, sirup proti nachlazení z cibulovo-medové šťávy či mléko s čokoládou a medem. Vyzkoušet můžete i horkou jablečnou limonádu, medvědí mléko (s rumem), medové víno nebo šťávu z citronu, medu, zázvoru a horké vody. Ale úplně nejjednodušší je dopřát si jednu lžičku medu každý den.

Včely a med v čase adventním

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení