Velikonoce, aneb vítání jara

Velikonoce jsou především křesťanským svátkem oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista a jsou nejstarším svátkem vůbec. Velikonoce jsou ale také o lidových tradicích a zvycích.  Právě na velikonoční tradice a zvyky se těšíme nejvíce. Velikonoční beránek, velikonoční zajíček, pomlázka. Přejeme veselé Velikonoce.

Vítání jara a Velikonoce

Velikonoční svátky jsou pro mnohé svátky jara, které jsou známy také z předkřesťanské doby, kdy se už příchod jara slavil. Končí zima a nastává nové radostné období. Vše se mění a příroda se naplno probouzí ze zimního spánku. Zahrádky se převlékají do barev jarních květů a ve vzduchu jsou také slyšet včely, které svěží jarní a teplý vzduch probudil. Dny se prodlužují a také sluníčko o sobě dává více vědět. Oslavuje se vítězství života nad smrtí. V přírodě se rodí mláďata snad všem živým tvorům.

Velikonoce jsou slavností zmrtvýchvstání Páně

Zmrtvýchvstání Ježíše Krista je nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Největší sláva připadá na Boží hod velikonoční, neboli na Velikonoční neděli. O Velikonocích jako oslavě zmrtvýchvstání Páně čtěte v naše článku Velikonoce jsou slavností zmrtvýchvstání Páně.

Velikonoce jsou slavností zmrtvýchvstání Páně

Velikonoční symboly

Velikonoce jsou plné symbolů ukazujících, že matka Země se probudila ze zimního spánku. Velikonoce jsou svátkem veselých a živých barev neodmyslitelně s jarem spjatých. Mezi nejvýraznější a nejoblíbenější velikonoční symboly patří bezesporu pečený velikonoční beránek, velikonoční zajíček, malovaná vajíčka kraslice nebo pletená pomlázka z vrbových proutků. Nehmotným velikonočním symbolem je velikonoční koleda a dalšími gastronomickými velikonočními symboly jsou pečené Jidáše, na zelený čtvrtek se jí hrách a oblíbeným pokrmem je také velikonoční nádivka s výhonky mladých kopřiv nebo velikonoční kynutý mazanec.

Velikonoční zajíček

Velikonoce jsou svátkem jara. Velikonoční tradice a zvyky se stále drží napříč generacemi. Velikonoční beránek, velikonoční zajíček, pomlázka nebo koleda – jaký zvyk máte nejraději?

Velikonoční beránek

Nelze si představit Velikonoce bez symbolu beránka, jehož křesťanská symbolika je s Velikonoci spjata. Beránek v židovské tradici představuje Izrael jako boží stádo, které Hospodin vede. V křesťanství symbolizuje Ježíše Krista. Obrazně je právě Ježíš Kristus beránek beroucí na sebe všechny hříchy světa.

Recept naleznete v článku MiniBlog recepty: Velikonoční beránek

Velikonoce beránek

Velikonoční zajíček

Velikonoční zajíček je rovněž vnímán jako hlavní velikonoční symbol. Zajíček pečený, ale více užívaný jako dekorace je převzat z Německa počátkem 20. Století. Zajíček symbolizuje plodnost a štěstí. V Bibli je zajíček symbolem všeho chudého, pokorného a skromného. Jako symbol čistoty a tělesného pokušení býval zobrazován u nohou Panny Marie.

S velikonocemi jsou také spjata kuřátka, která také k jaru neodmyslitelně patří. Kuřátka ale žádnou symboliku nepřináší, proto jsou spíše symbolikou jara. A také jsou krásně žlutá.

Velikonoční vajíčka

Vajíčko je pradávným symbolem začátku něčeho nového, tedy života. Zdobení vajíček má svou tradici od pravěku, aby se zvýšila už tak magická moc vejce. A proč se zdobeným vajíčkům říká kraslice? Slovo kraslice je odvozeno od slova krášlit – tedy krášlit červenou barvou.

Velikonoční vajíčka kraslice

Pomlázka

Pomlázka je vyrobena z vrbového proutí a na jejím konci je ozdobena barevnými mašlemi. Pomlázka se plete až z dvaceti čtyř vrbových proutků. Šleháním pomlázkou by muži a chlapci měli svým ženám předat mládí a sílu vrbových proutků a tím své ženy omladit a zkrásnět.

Na koledu se nechodí pouze s pomlázkou, ale také s koledou. A jaká je nejznámější a nejoblíbenější?

„Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička Vám snese jiný.“

Přejeme krásné a veselé Velikonoce všem lidem!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení