Aronie a med

Za devatero zahradami a devatero skleníky rostla, kvetla jedna zázračná rostlina, která svými kouzly a čáry vyzrála nad každou nemocí. Myslíte si, že tak začíná vyprávění pro malé děti? Kdepak, nejedná se o žádnou pohádku, taková rostlina skutečně existuje. Jmenuje se temnoplodec a u příležitosti naší nové příchutě Medvěd – višeň s aronií si ji teď pěkně představíme.

Aronie

Opadavý keř z čeledi růžovitých temnoplodec je v našich luzích a hájích známý podle svého latinského názvu spíše jako aronie (arónie). Říká se mu také černý jeřáb – to podle vzdálené příbuznosti s jeřábem (ale i hrušní) a podle plodů, které se jeřabinám nebo černému rybízu podobají. Ty tmavé kuličky mají lehce nasládlou a trpkou chuť, která však při smíchání s medem mizí.

A obsahují tolik vitamínů a dalších užitečných látek, že si aronie vysloužila zařazení mezi superpotraviny (např. černý rybíz, maca, kurkuma, chilli).

Jeřáb

Původ a složení aronie

Temnoplodec pochází ze Severní Ameriky, kde jeho skvělých vlastností využívali indiáni. Na starý kontinent se dostal počátkem 18. století a řádně ho prozkoumal až Mičurin, věhlasný ruský šlechtitel a ovocnář. Zásluhou své rezistence vůči chorobám, plísním, škůdcům, suchu a průmyslovému znečištění hojně roste i pod stromy v zahradách, parcích či na okraji lesů.

Hledáte-li skutečnou vitamínovou bombu, aronie pro vás bude to pravé. Kromě pořádné dávky vitamínu C se v ní nachází i vitamíny A, B1, B2, B6, B9, E, K a P. Z minerálů a stopových prvků nechybí draslík, fluor, hořčík, mangan, vápník, zinek a železo. A samozřejmě ani jód, tolik důležitý pro dobré fungování štítné žlázy, rozvoj mozku a správný vývoj plodu. Mimořádnou popularitu si temnoplodec získává díky obsahu rutinu, sorbitu (sladidlo vhodné i pro diabetiky) a hlavně mimořádně vysoké hodnotě antioxidantů (antokyanů).

Lyofilizovaná aronie

Využití aronie při zdravotních obtížích

Součet všech uvedených látek dělá z temnoplodce jedinečného bijce civilizačních nemocí jako vysoký krevní tlak, stres, žaludeční poruchy, hemeroidy, křečové žíly či vysoký krevní tlak. Vyznamenává se i při boji se zhoubnými nádory (zvláště v zažívacím traktu), chronickými záněty, selháním jater, aterosklerózou a cukrovkou.

Aronie se též hodí jako prevence proti nachlazení, chřipce a kardiovaskulárním chorobám. Pomáhá udržovat pevnost a pružnost cév, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pozitivně působí na krevní oběh. Celkově posiluje imunitu, vitalitu a svěží paměť.

Našeho Medvěda s aronií a višní využijeme mnoha způsoby. Můžeme ho přidat do čaje, mléčného koktejlu, zmrzlinového poháru, müsli nebo jogurtu (a máme zdravou snídani). Skvěle chutná na pečivu, lívancích či palačinkách. Užijeme ho i při pečení (např. perníku) a vaření. A jedna lžička denně je nejen prima dobrůtka a lék při průjmových onemocněních, ale i posílení pevného zdraví.

❤️ Prohlédněte si naše medové pochoutky s aronií

Medvěd višeň s aronií

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení