Šípek a med

Pošle-li vás někdo „k šípku“, neklesejte na mysli a berte to jako dobře míněnou radu. Šípkové keře jsou totiž velice účinným prostředkem k utužení našeho zdraví. A ve spojení s medem ve skleničce Medvěda šípkového dokážou skutečné divy. Až se jeden diví, proč princezna usnula po píchnutí něčím tak krásným a zdravým, jako je šípková růže.

Nejprve si upřesníme, co to vlastně šípek je. Označuje se tak plod růže šípkové (Rosa canina) a dalších příbuzných druhů, tvořený složeným souplodím nažek. Běžně roste po celé střední Evropě, bíle či růžově kvete během pozdního jara a před prvními mrazíky jsou šípky ideální ke sběru – tvrdé, červeňoučké a vyzrálé.

A tím bychom měli suchou teorii za sebou.

Šípek

 

Vitamíny a léčivé látky v šípcích

Z šípků růží se vyrábí marmeláda, sirup, omáčka (vhodná zvláště ke kančí pečínce) a ze slaďoučké dužniny po promrznutí se připravuje víno. Lidé je však především využívají ke zdravotním účelům, a to už přes 2 tisíce let. Důvodem je vysoká hodnota vitamínů A, B1, B2 a B3, C, E, K a P, vápníku, rutinu, organických kyselin, glykosidů, karotenoidů, pektinů a tříslovin.

Velký význam má především vitamín C, kterého například růže alpská obsahuje až 1 800 mg/100 g. Což je hodně. Díky tomu se šípky uplatňují pro zvýšení odolnosti organismu v podzimních měsících, proti nachlazení, chřipce či při zánětech ledvin a močového měchýře. „Céčko“ s vápníkem a rutinem nemá v přírodě konkurenci v boji s paradentózou a chorobami dásní.

Šípek a med

Šípkový Medvěd a jeho zdravotní účinky

K dalším pozitivním účinkům šípku patří zlepšování zásobování tělesných buněk kyslíkem, zpevňování cév a úleva při bolestech (křečových) žil. Potřebujete se dobře soustředit, například při práci? Chcete posilovat svou nervovou soustavu? Hledáte prostředky ke zvýšení sexuální touhy? S tím vším vám šípek pomůže.

Šípkový čaj je zkrátka učiněná vitamínová bomba a můžeme ho pít od podzimu do jara. Nebo si pravidelně dopřávat lžičku našeho šípkového medu. Nemusíte se při tom bát ani nepříjemných účinků na zažívání, neboť zásluhou pektinů a kyselin šípky blahodárně působí na zažívací systém a činnost střev.

❤️ Prohlédněte si naše medové pochoutky se šípkem

Šípek

Med a šípek Medvěd šípkový

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení