Jakub Kohák: Perly v botě

Kdo by neznal Jakuba Koháka. Všeuměla, tvářníka, čarostřelce, kazbundu a hašašíru. A také zapáleného včelomila! Našeho ambasadora, který „šíří slovo medí. O své lásce ke včelkám se Kuba nezapomněl zmínit ve svém nejnovějším literárním dílku Perly v botě.

Jakub Kohák na návštěvě rodinné farmy Včelařství Domovina

Včelařství Domovina v Perlách v botě, nové knize Jakuba Koháka

Kniha sloupků, které píše pro pražský deník Metro, volně navazuje na předchozí tituly Svět podle Koháka a Kůly v plotě. Kromě jiných příběhů, humorných zážitků a postřehů ze života popisuje také návštěvu naší rodinné farmy Včelařství Domovina:

Kniha Perly v botě od Jakuba KohákaSlušivý bílý overal, na hlavě speciální síťka, v ruce kouřící udělátko, pomalé klidné pohyby… včelaři mě zkrátka vždy fascinovali. Jakou jsem tedy prožíval radost, když jsem dostal nabídku od Včelařství Domovina, že bych si toto řemeslo mohl vyzkoušet na vlastní kůži!

První červencovou neděli jsem tedy pln očekávání a včelích vědomostí vyrazil na Vysočinu, kde k mému včelímu křtu mělo dojít. Po cestě jsem viděl po silnici pochodovat čápa, což jsem bral jako znamení, že se mi buď narodí dítě, nebo vše dobře dopadne.

Konečně jsem dorazil na místo určení. Byl jsem poučen, že včely jsou nesmírně chytré, a tak třeba když útočí, tak vás nebudou žihadlovat nahodile, což by sice bolelo, ale podle jejich pravidel málo. Ony jsou schopny ucítit feromon z toho jedu z prvního bodnutí, a tak následně útočí na to samé místo jako jejich kolegyně před nimi.

Po této optimistické zprávě jsem se navlékl do speciálního obleku, kdy mi samozřejmě bylo sděleno, že má pár místeček, kudy včela může prolézt… a jelikož je zvídavá, tak chce každou skulinku mocí mermo prozkoumat. V té chvíli už je mi všechno jedno, jsem připraven nechat se ubodat, jdeme na to!

V jedné ruce držím dýmák, v druhé – NECHRÁNĚNÉ – telefon, abych mohl natáčet. Naštěstí bylo vše více než idylické. Včelstva byla nesmírně klidná, mistr včelař říkal, že snad vycítily včelího krále nebo co! Začali jsme si prohlížet úly a stav medu. Úroda byla parádní, navíc jsme viděli včelí královnu, což je prý ojedinělé a velmi vzácné. Byla o něco delší než ostatní, ovšem vrtěla se stejně.

Co mě ale přímo uchvátilo, to byl ten nebeský bzukot a nádherný klid. Prý se dokonce konají terapie pro zklidnění, které spočívají v pobytu vedle úlů. Už vím, kde budu trávit příští dovolenou!

Perly v botě

Nakladatelství Ikar, 2023 | 208 stran | ISBN 978-80-249-5156-0

Jakub Kohák na návštěvě rodinné farmy Včelařství Domovina

Další média, kde jsme zabzzzučeli