iGlanc.cz, říjen 2023: článek Zázračný med na imunitu: Zkuste…

Internetové stránky populárního dámského časopisu Glanc pokračují v šíření medové osvěty. První článek se na nich objevil v září. A se začínajícím podzimem se teď web zaměřil na prevenci nachlazení a podobných lapálií. Rýmičku nikdo nechceme.

Med a cibule, vynikající kombinace proti nachlazení

Jsme rádi, že naše farma Včelařství Domovina mohla přispět ke vzniku textu několika odbornými radami. A také tipy, jak bojovat s oslabením organismu, kašlíkem či únavou. Číst můžete zde:

Zázračný med na imunitu: Zkuste medové recepty, které čistí průdušky a pomáhají na chronický kašel

Příjemné teploty se s námi pomalu loučí a budeme opět odolávat různým nachlazením. Na onemocnění horních cest dýchacích se med nasazuje snad od nepaměti. Už naše babičky věděly, že na kašel, rýmu a zvýšenou teplotu nejen během podzimních a jarních plískanic med dobře zabírá.

Nachlazení je odjakživa nejčastější lidské infekční onemocnění. Rýmička, kašel a bolest v krku dokáží pěkně znepříjemnit nejen podzimní dny. Infekci horních cest dýchacích si každý průměrně zažíváme i několikrát za rok. Mohou za ni hlavně rhinoviry, kterými se nakazíme vdechnutím či kontaktem s kontaminovaným předmětem, přitom během jednoho týdne nemoc odezní.

Webové stránky iGlanc.czSamozřejmě, nejlepší obranu před nazofaryngitidou či rinofaryngitidou, jak se choroba odborně nazývá, představuje mytí rukou, vyloučení kontaktu s infikovanými i posilování imunity. Bohužel, po nakažení nemáme na nachlazení žádný lék. Dobrá zpráva ale říká, že můžeme léčit jeho příznaky a urychlit rekonvalescenci. A právě med, který má silné antibakteriální účinky, patří mezi výrazné pomocníky v boji s nachlazením.

Zkuste si vyrobit cibulový med

Med si můžeme několikrát denně dopřát samozřejmě samotný na lžičce, sladit s ním čaj s citrónem nebo si vyrobit cibulový med,“ radí ze své zkušenosti Alena Kölblová, vystudovaná včelařka a spoluzakladatelka Včelařství Domovina. Jak na to? Nakrájíme jednu středně velkou cibuli, smícháme se třemi lžícemi medu a necháme několik hodin, ideálně přes noc, uležet. Šťávu, kterou cibule pustí do medu, užíváme třikrát denně. Receptů na využití medu proti nachlazení a pro zlepšení naší obranyschopnosti však existuje mnohem více.

Trápí-li nás nachlazení často, je podle Aleny Kölblové vhodná i kombinace medu a skořice. Směs jedné lžíce medu a čtvrt lžičky skořice, případně skořicový med, kdy odpadají starosti s přípravou, užíváme tři dny. To léčí nejen symptomy nachlazení, ale také pročišťuje průdušky a pozitivně působí na chronický kašel.

Bez postele a spánku to ale nepůjde

Med je skvělý pomocník, ale bez pořádného odpočinku v posteli, spánku a pocení bude samozřejmě jeho efekt menší. Kombinaci postele, klidu a medu si v rámci prevence samozřejmě můžeme naordinovat i v okamžiku, kdy se cítíme naprosto fit. A třeba i několikrát během zimy. Mimochodem, vliv medu se projevuje i zlepšováním nálady, která v souvislosti s nachlazením klesá pod bod mrazu.

Alena Kölblová, Včelařství Domovina

Zázračný med na imunitu: Zkuste…

Životní styl/Zdraví | iGlanc.cz, 4. října 2023 | Více

Další média, kde jsme zabzzzučeli