iGlanc.cz, září 2023: článek Krutý osud – Pokud včely zemřou…

Naše farma Včelařství Domovina cítí odpovědnost nejen za region, kde včelaří, ale i za celý svět. Včely prostě milujeme a jejich záchraně se věnujeme dlouhodobě. Stačí připomenout třeba úspěšný projekt ❤️ včely – pomáháme přírodě.

Ve Včelařství Domovina včely milujeme

Velkou radost nám proto přináší také možnost šířit včelí osvětu v médiích. Čím víc lidí ví, tím lépe. Jako se to povedlo na internetových stránkách populárního dámského časopisu Glanc.

Krutý osud: Pokud včely zemřou, lidstvo prý následuje za 4 roky. Na opylení jsme závislí, zachraňme je

Věděli jste, že včela je oficiálně nejdůležitějším organismem na světě a lidstvo by bez ní nemělo šanci přežít? Albert Einstein údajně prohlásil, že kdyby včelstvo vymřelo, lidstvo by jej následovalo za pouhé čtyři roky.

Současná situace bohužel včelám rozhodně nepřeje, protože populace včel čím dál více sužují nebezpeční roztoči. Dobrou zprávou je, že každý z nás může něco udělat proto, aby se včelím populacím žilo lépe. Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky jako jsou med, pyl, propolis či mateří kašička, včelí jed či vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Webové stránky iGlanc.czNa opylení včelami je závislá většina druhů rostlin a včely údajně krmí až devadesát procent populace. Při pokusu vyčíslit hodnotu, kterou svou činností včely vytvoří, se došlo jen v Evropě k částce kolem 14 miliard euro. Ostatní volně žijící hmyz jako jsou včely samotářky, čmeláci a jiní opylovači stačí opýlit jen zbývající 3 % rostlin. Včely tak pomáhají vytvářet miliardové hodnoty v přírodě i zemědělství.

Postrach včelařů

Podle některých studií se včelí populace bohužel zmenšila v posledních letech o 90 %. Z valné většiny za to může to, co člověk dělá s krajinou a přírodou. Používá stále víc chemie na ošetření polí, likviduje lesy, ničí louky a omezuje množství květů, vysazuje jeden druh plodin na velké plochy, pěstuje geneticky modifikované rostliny. To všechno ubírá včelám nejen zdroje potravy, ale oslabuje i jejich imunitu, takže je častěji napadají choroby, na které vymírají celá včelstva.

Takzvaná varroáza je dnes největším postrachem včelařů. Roztoč, který ji šíří, Varroa destructor, se rozšířil z Asie do celého světa v osmdesátých letech. Včelaři nebezpečného roztoče, který rychle ničí celé včelí populace, hubí nejčastěji chemicky opakovanými postřiky. Používání chemie je dlouhodobě neudržitelné, ale v Česku tomu brání také fakt, že je zde zastoupená poměrně silná chemická lobby. „Chemické prostředky jsou čím dál méně účinné, protože roztoč postupně získává rezistenci na daná chemická léčiva. Proto se čím dál více osvícených včelařů snaží včely chovat bez využití chemie,“ říká Alena Kölblová, vystudovaná včelařka a spoluzakladatelka Včelařství Domovina a doplňuje: „V některých zemích už se řada chemických látek vůbec nepoužívá“.

I technologie pomáhají

V České republice je asi 60 tisíc včelařů, čímž se země řadí na první místa na světě v přepočtu na hlavu. Není tedy divu, že i z České republiky pochází jeden z vynálezů, termosolární úl, který by mohl situaci v boji s roztočem změnit. „Základem úlu je přeměna slunečního záření na tepelné sálání,“ popisuje princip Alena Kölblová, která úl na své včelí farmě využívá. Léčení přitom vypadá následovně. Místo střechy se nasazuje tzv. termosolární strop. Slunce tak osvítí nejenom přední stěnu úlu s termosolárními prvky, ale rovněž termosolární strop. Tím se aktivuje léčba, která trvá dvě hodiny. Při 38 °C roztoč ztrácí rozmnožovací schopnosti, při 40 °C hyne. Tzv. mladušky zůstávají po celou dobu léčby na plodu a pečují o něj, nehrozí tedy jeho vyschnutí a plod vydrží termoterapii doporučeným i teplotami bez poškození. Dospělé včely a matka nejsou ohřevu vůbec vystaveny.

Na jaře nesekejte, pěstujte bylinky

V krajině velmi často není dostatek pylu, který včely potřebují, aby vychovaly zimní generaci. Trávníky jsou nízké, krajina monokulturní, chybí pestrost, bylinky, plevele. To je pro včely problém,“ popisuje Alena Kölblová a radí: „Stačí přitom tak málo. Na jaře nesekat trávník nebo jej sekat postupně, ne najednou, květy jsou pro včely naprosto klíčové“.

Dalším krokem, kterým potěšíte včely, je výsadba pestré směsi rostlin a stromů tak, aby měly včely i čmeláci květy k dispozici od jara do podzimu. A k té chemii. Až příště napadnou vaše rajčata mšice, zkuste místo chemického postřiku nějakou alternativu, včely vám poděkují a budou se k vám rády vracet. A aby nedošlo k mýlce, že podpořit včely můžete jen na venkově, jde to i ve městě pestrou malou zahrádkou. Důkazem je fakt, že úly vlastní dnes například Národní divadlo, Pražský hrad nebo Letiště Václava Havla.

Krutý osud: Pokud včely zemřou…

Životní styl/Zdraví | iGlanc.cz, 1. září 2023 | Více

Další média, kde jsme zabzzzučeli