O nás

Od medu k medu, Aneb náš rok včelaře.

Med dělají včeličky z nektarů, pylů, či medovice. Výroba medu včelami je bezesporu to nejkrásnější a nejzajímavější z celého včelaření. My ale chceme vyprávět příběh včelařů, kteří se snaží včelařit v souladu se včelami, přírodou a aby byl jejich med co nejlepší. Chceme vyprávět náš příběh.

Máme za sebou poslední medobraní sezóny a hned na začátku celého příběhu je důležité zmínit, že včelařský rok nezačíná podle gregoriánského kalendáře prvního ledna, po bouřlivých oslavách příchodu Nového roku, nýbrž podletím, pozdním létem, či časným podzimem.  Pro lepší představu je dobré toto období přirovnat k začátku žitných žní. Po posledním odebrání medu zkontrolujeme stav zásob, aby byly v dostatečné míře pro zdárné přezimování včelstev. Včely mají své biologické hodiny nastaveny velmi přesně a mohou se jimi spolehlivě řídit. V době, kdy lidé jezdí k moři na dovolenou, včely jsou již připraveny k tomu, čemu se věnují od jara. K přežití zimy. Nám již pozvolna ubývá prací na včelnicích a v následujících měsících budeme víc v dílně a medárně. Naše příprava na jaro začíná.

Podzim

Podzim a zima je pro nás ve znamení oprav včelařského vybavení a výroby vybavení nového. Taktéž se věnujeme zpracovávání získaného včelího vosku. Vlastní včelí vosk je pro včelaře jako zlato a vracet včeličkám vosk z vlastního provozu v podobě mezistěn je přímo nad zlato. Do úlů nevracíme tmavé plástve, ve kterých nelze udržet nejvyšší kvalitu získaného medu. Nové úly natíráme penetrací a to nás vždy hodně baví. Každý rok u nás přibývá řada nových úlů hrajících různými barvami. Takto si hrajeme celý podzim a celou zimu, kdy se s příchodem nového roku víc a víc těšíme na jaro a první jarní prolet včel. Od léta do jara trávíme také mnoho času v medárně. Zde zpracováváme a balíme med do skleniček, které dále putují k zákazníkům.

Zima

Jaro je tu! Přesněji řečeno předjaří. Populace včelstev po zimním slunovratu roste. A naplno se vše rozjíždí rozkvětem vrby jívy a olše lepkavé. A přichází dlouho očekávaný první jarní prolet. Někdy si včeličky dají na čas, čekají na vhodné počasí. Tím víc je to pro nás svátek. Před úly to začíná bzučet a my jsme v pohotovosti. Práce v dílně musí být hotové a nám opět začíná práce na včelnicích.

Opravdové včelařské jaro vítáme společně s rozkvětem třešně ptačí. Bouřlivý jarní rozvoj včelstva jde ruku v ruce s květem ovocných stromů, pampelišek, lučních květin a ve včelstvech se začíná postupně projevovat stavební a rozmnožovací pud. Vozíme na včelnice úlové nástavky, rámečky s voskovými mezistěnami, soušemi a zvětšujeme úlový prostor. V úlech se už nacházejí trubci. Od dubna do června jsou zdravá a vitální včelstva nejsilnější a populace čítají největší počet dělnic. Po stavebním a rozmnožovacím pudu, též zvaném jako reprodukce následuje produkce, ukládání zásob. My opět v hojné míře rozvážíme další a další patra úlů, úlové nástavky, další rámky s mezistěnami a další souše a zvětšujeme znovu a znovu úlový prostor. Včelstva nosí do úlu nejvíce sladiny a pylu pro tvorbu medu. Těšíme se již na první medobraní květového medu.

Jaro

Jednotlivá medobraní jsou pro nás z celé včelařské sezóny fyzicky nejnáročnější. Pomáhají nám členové rodiny, bez kterých bychom to sami jen těžko dokázali. Vozíme z jednotlivých včelnic do medárny plástve plné medu, kde ho pomocí medometu stáčíme a uchováváme. Jsou-li podmínky ideální, těšíme se na tmavý medovicový med. Vytočené a prázdné plástve vracíme zpět včelám. Bereme si pouze ten nejzralejší med s nejnižším obsahem vody pro dosažení nejvyšší kvality. Po posledním medobraní kontrolujeme stav medových zásob v úlech a stav včelstev. Nový včelařský rok pomalu klepe na dveře.

Po celou dobu Vám přinášíme aktuální dění od včeliček, z přírody a od medu. Těší nás moc, že nás máte rádi a posouváte nás tím dopředu :-)

Josef a Alena Včelařství Domovina