Termosolární úl – jak funguje a proč ho máme

Možná už jste někdy slyšeli o úhynech včel kvůli varoáze. Tohle onemocnění pro včelaře představuje fakt ohromného strašáka. Co dělat, aby před ním včely uchránili? My se o to snažíme s pomocí termosolárního úlu. Teď vám ukážu jak a proč.

Co to je termosolární úl

Kdepak, nejde o žádnou obří nabíječku. Termosolární úl (jak my říkáme „termosolár“) je speciální úl, který pomáhá v boji s parazitem kleštíkem včelím. Tenhle „brouček“ totiž varoázu šíří. Termosolár může výrazně omezit úhyny včelstev. A to znamená i více medu a úsporu času – péče o včely není nadarmo.

Termosolární úl – jak funguje a proč ho máme

Co je termosolární úl za kouzlo? Žádné, kleštíka ničí teplem. Odborně se tomu říká „termoléčba“. Jak to dělám? Místo střechy úlu nasadím prosklený termosolární strop, který společně s termostěnami zvýší teplotu v úlu. Včelky si v takovém teple lebedí, ale na parazita to je moc a hyne.


Kleštík včelí (též kleštík zhoubný, nesprávně roztoč zhoubný, latinsky Varroa destructor) je velice nebezpečný parazit. Způsobuje onemocnění varoázu, pro naše včely smrtelné. Do světa se vinou člověka dostal v minulém století z Asie, kde jsou včely proti němu odolné. U nás se objevil začátkem 80. let a postupně se tady „dobře“ zabydlel. Některá včelstva (tzv. „varroatolerantní“) si s ním poradí, ale ostatní bez včelaře zahynou.


Proč termosolární úl používáme

U nás ve Včelařství Domovina hodně přemýšlíme, jak včelám pomáhat. Přirozenou, přírodní cestou. Stop chemii! A klidně na to jdeme cestou necestou nevyšlapanou. Někdy to je fuška – víte o tom, že včelaření jako jediný zemědělský obor nezaznamenává žádný vývoj?

Příklad: celosvětově oblíbený úl typu Langstroth se dělá už 100 let. Výrobně nenáročný, obyčejný, s tenkou stěnou a hlavně levný… Jak chcete rozvíjet a chránit svoje včely ve 100 let starém úlu? A znamená to snad, že nejlevnější = nejlepší pro včely? Poznání včel je přeci dál než před stoletím. Tahle dávno překonaná a zastaralá bednička se už zkrátka pro chov včel nehodí.

Zato v termosoláru se mají jako včely v žitě, jsou v pohodě a fit. A když je nejhůř, přivandrovalce kleštíka klidí úl z cesty.

Chemické preparáty a kyseliny pro nás nejsou cesta

Někdo může namítnout, že s vhodným přípravkem s kleštíkem zatočíte jedna, dvě. Zkusil jsem to. Chemická léčiva dlouhodobě nic neřeší a určitě je nechci používat napořád. O nic lépe se netváří ani kyselina mravenčí a kyselina šťavelová. Pro včely to nejsou žádné kamarádky. Kdo ke kyselině mravenčí přivoní zblízka, pochopí, o čem je řeč. Mezitím ale bude dlouho lapat po dechu.

Termosolární úl – jak funguje a proč ho máme

Neznamená totiž, že když je něco přírodního, že je to automaticky dobré.

Další zajímavé články o medu

Podobné články

Proč je med od včelaře nejlepší

Říká se to často: nejlepší med je přímo od včelaře. Může se za něj totiž zaručit. Med sice vyrábí včely, jenže včelař svými zásahy ovlivňuje, jak kvalitní...
Podobné články

Spirulina modrá je dobrá.

Jestli chcete příklad  superpotraviny plné živin, tak můžu vřele doporučit spirulinu, z našeho citronového medu. Že jste o ní ještě neslyšeli... 
Podobné články

Termosolární úl chrání včely

Možná už jste slyšeli o úhynech včel kvůli varoáze. Co dělat, aby před tímhle onemocněním včely uchránili? My se o to snažíme s pomocí...
Podobné články

Pro včelky sejte květiny s námi

Pojďme každý z nás udělat něco, čím včelám pomůžeme přežít. My budujeme včelí útočiště, vy zase můžete vysít květiny. Stačí malá...
Používáme ověření věku Adulto