Podcast Industrial na iDnes: rozhovor v květnu 2024

Podcast Industrial na webu iDnes je hlas českých výrobců, pokračovatelů slavné tuzemské průmyslové tradice. Moc si vážíme možnosti zúčastnit se ho, stát v řadě se jmény jako Petr Kosek nebo Daniel Ševčík je velká čest.

V podcastu Industrial jsme představili rodinnou farmu Včelařství Domovina

Zároveň jsme mohli čtenářům (a posluchačům) prozradit něco o úskalích chovu včel a výroby medu. Skoro hodinové povídání nás hodně bavilo a doufáme, že spoustu zajímavých informací se z něj dozvíte i vy.

iDnes podcast Industrial: Modrý med a termosolární úly. Včelařství je zanedbaný obor, říká Josef Kölbl

I na Vysočině je letos jaro o měsíc dříve jako všude jinde v České republice? A jak to snáší včely?

Josef: Já si myslím, že jaro je už každý rok za posledních pět let na Vysočině dřív. Někdy je to čtrnáct dní, letos je to odhadem měsíc. Ale pokud včely mají vhodné podmínky jako medové zásoby a můžou se rozvíjet, tak jsou v pohodě.

Sadaři a vinaři po nečekaném návratu zimy spočítali škody v řádech stovek miliónů korun. Jsou včely více adaptabilní, umí se schovat a přežít takovou nepohodu?

Josef: U včel je ten příměr docela podobný. Sadaři počítají škody v hodnotě výnosu ovoce, o který přišli, a také včelaři očekávají výrazné ztráty. Zatím si však netroufnu odhadnout konkrétní částku. Včely sice byly na možnou změnu počasí připravené, ale protože nemohly létat pro med, jeho výnosy budou letos menší.

Jsou jarní měsíce pro úrodu medu klíčové? Co včely nenasbírají na jaře, už během léta nedoženou?

Josef: Jaro je úplně nejzásadnější období. V březnu se včelstvo připravuje, roste a následující měsíc a půl musí nasbírat co nejvíce medu, protože potom už je v podstatě konec.

Co ještě, kromě počasí, včely ohrožuje? Jaká je trvanlivost ochuceného medu? Proč a kolik investujeme do marketingu? Jaké to je být tváří značky? Poslechněte si celý rozhovor:

Podcast Industrial

Rozhovor se Včelařstvím Domovina

Podcast Industrial | Web iDnes.cz, 24. května 2024 | 54 minut | Více

Další média, kde jsme zabzzzučeli