Garantujeme doručení pod stromeček 🎄 Průměrná doba doručení medových dobrot je 10 dnů 🚚

Jak si medem osladit Mezinárodní den žen

Každý dnes ví, že MDŽ se slaví před začátkem jara 8. března. Kde se ale Mezinárodní den žen vzal? Kdy se slavil poprvé? Co je jeho skutečnou podstatou? Kromě odpovědí na tyto otázky vám přineseme i tip na zajímavý, sladký a zdravý dárek ke dni žen.

Svátek žen se zpočátku pojil především s bojem za volební právo žen. Později získal hlubší politický náboj, obecný feministický podtext či akcentoval téma ženy rodičky. Dnes se oficiálně definuje poněkud toporně jako „den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj“.

My ale víme, že to je svátek, který obecně oslavuje ženy, a děkuje jim za to, že tady prostě s námi jsou.

V Itálii například ženy na „La Festa Della Donna“ dostávají od mužů žlutou květinu mimózu (citlivku) a v Rusku celé velkolepé kytice. V Ugandě vybírá hlavní téma oslav samotná vláda a v Číně se nezapomíná ani na teenagerky, které slaví Den dívek už 7. března.

Mezinárodní den žen

Historie vzniku Mezinárodního dne žen

Stanovení pevného data MDŽ si prošlo poměrně složitým vývojem. Inspirací se pro něj staly tradiční nedělní protesty žen v USA na konci zimy, shromáždění švadlen za volební právo žen 8. března 1908 v New Yorku a velká demonstrace 23. února 1917 v Petrohradě (podle aktuálního gregoriánského kalendáře 8. března).

Poprvé oficiálně se svátek žen slavil 28. února 1909. Na popud německé socialistky Clary Zetkinové začaly ženy pravidelně vycházet do ulic na přelomu února a března od roku 1911. Tedy mnohem dříve, než u nás vznikla komunistická strana, která si po druhé světové válce svátek přivlastnila a jeho okázalým slavením nám ho tak trochu znechutila.

Volební práva pro ženy

Jaký dárek dát na MDŽ

Organizace spojených národů uznala Mezinárodní den žen v roce 1975, u nás se o 29 let později stal významným dnem.

A se socialistickým režimem nemá nic společného – právě naopak, je to příležitost, jak ženám vzdát dík za jejich vnitřní i vnější krásu a potěšit je nějakou drobností. Květinou, čokoládou nebo třeba medem.

Náš ochucený med je vynikající dárek, neboť při jeho mlsání ženy nemají výčitky z přitěžování své postavě. Zkuste k Mezinárodnímu dnu žen darovat mix Ovocné mámení nebo Láskový, báječný medík se zázvorem na podporu imunity či některý z parádních výběrů PRO, které obsahují od 5 do 14 sklenic lahodného medu.

Medový dárek pro ženu