Krystalizace medu je v pořádku. Je to známka pravosti medu

Koupili jste si med a on vám po čase ve sklenici ztuhnul? Uklidním vás: to je v pořádku. Tento jev se nazývá krystalizace a je skvělým důkazem kvality i přírodního původu medu. A na dalších řádcích vysvětlím: proč ke krystalizaci dochází, co ji ovlivňuje a jak na tekutý med.

Krystalizace medu

Jak probíhá krystalizace medu

Dvě základní fakta jsou: krystalizuje každý med a jedná se o zcela přirozený fyzikální proces. Začíná mírným zakalováním, pokračuje přechodem do neprůhledné pasty a často končí úplným ztuhnutím.


Zcukernatění medu neexistuje! Lidově se krystalizaci chybně říká zcukernatění, protože krystalky ve ztuhlém medu jsou podobné těm cukrovým řepným. Se vznikem cukru to ale nemá nic společného.


Rychlost

Nejrychleji krystalizují medy květové, obzvláště, když obsahují nektar z řepky. Některé medy naopak tuhnou velice pomalu, zpravidla po několika měsících. To platí pro medovicové lesní medy nebo medy akátové, které jsou tekuté opravdu hodně dlouho. Z rychlosti krystalizace ale nepoznáte, jestli je med pravý, nebo falšovaný.

Barva

Světlejší odstín tuhých medů oproti těm tekutým způsobují krystalky, které lámou a odráží světlo. Květové medy jsou ve své zkrystalizované podobě nažloutlé až žlutohnědé, řepkový med je skoro úplně bílý a připomíná sádlo.

Co zpomaluje nebo zrychluje krystalizaci medu?

Vlastnosti a původ medu mají na rychlost krystalizace přímý vliv.

Teplota

Tuhnutí jednoduše ovlivníte tím, v jak chladném místě budete med skladovat. Nejvhodnější podmínky k jeho tuhnutí jsou totiž při teplotě kolem 14 °C.

Poměr cukrů

Rychlost krystalizace ovlivňuje poměr dvou nejdůležitějších látek v medu: fruktózy (ovocný cukr) a glukózy (hroznový cukr). Více glukózy (květové medy) znamená rychlejší krystalizaci, více fruktózy (medovicové lesní medy) naopak krystalizaci pomalejší.

Krystalizace medu

Když med nekrystalizuje, je to chyba

Pokud med neztuhne ani po dlouhé době, zhruba do 2 let, zpozorněte. Takový med je znehodnocený a stává se z něj obyčejné sladidlo, které jako med jenom chutná. Nejčastěji za to může poškození medu vysokou teplotou nebo přidání levných, průmyslově vyráběných sirupů. Krystalizace medu je ukazatelem, že je med v pořádku. A můžu vás ubezpečit, že všechny naše medy krystalizují.

Proč nekrystalizuje pastovaný med

Při pastování medu (tzv. řízená krystalizace) vzniká velice jemná krystalická konzistence, která se nemění ani skladováním. Pastovaný med se utváří z květových medů pozvolným, mechanickým promícháváním, bez použití zahřívání. My ho pak používáme při výrobě ochucených medů.

Vyzkoušejte naše top ochucené medy:

malinový | dračí ovoce | spirulinový | zázvorový | banánový

Použití zkrystalizovaného medu

Pokud med alespoň trochu ze sklenice vyberete lžicí či nožem, bez ztráty kvality ho použijte do čaje a jiných teplých nápojů.

Ztekucování medu

Další možnost představuje ztekucení medu. Tuhý zkrystalizovaný med snadno ztekutíte do původní podoby bez ztráty kvality. Nejlépe to jde ve vodní lázni (při teplotě vody do 50 °C), ale použít můžete i horkovzdušnou troubu s termostatem nebo úplně obyčejný radiátor. V žádném případě naopak nepoužívejte mikrovlnnou troubu!

A pozor, správné povolení medu je pouze dočasné. Za čas bude mít med opět svou původní, tuhou konzistenci.

Krystalizace medu

Zdroj: Titěra, Dalibor: Včelí produkty mýtů zbavené; Praha, Nakladatelství Brázda, 2013, ISBN 978-80-209-0398-3

Další zajímavé články na našem blogu