5 tipů na využití ochuceného medu pro zdraví

Med je dobrůtka a zároveň posiluje naše zdraví. S ochuceným medem to platí dvojnásob – mlsáním zvyšujete odolnost organismu a léčíte rozmanité nemoci. Lahodnou chuť našeho ochuceného medu si prostě chcete dopřát každý den. Přinášíme hrst jednoduchých receptů, jak působení medu využít co nejlépe.

Kávová lžička medu

Co jednoduššího může být, než si každý den dopřát jednu lžičku ochuceného medu? V pondělí rybízového, v úterý kávového a ve středu třeba… švestku se skořicí! A věděli jste, že i ochucený med lze použít proti nespavosti a budoucí maminky by ho měly během těhotenství spotřebovat minimálně 5 kilogramů?

Med v těhotenství

Med s vodou

Ano, až tak snadné to může být. Prostě rozmíchejte med ve sklenici vody! Množství medu, příchuť i teplota vody záleží jenom na vás. Získáte lahodný zdroj energie, který je vhodný pít kdykoliv před zvýšenou námahou (např. sport, turistika, fyzická práce) nebo při pocitu únavy. Kam se na takovou lahůdku hrabou energetické nápoje, které prý dávají křídla!

Med ve vodě

Med s horkou vodou a citronem

Bolí vás v krku? Další jednoduchý recept vás trápení rychle zbaví, či alespoň nepříjemný pocit utlumí. Med zklidňuje podráždění krku, takže stačí smíchat šťávu z jednoho citronu a jednu polévkovou lžíci ochuceného medu s horkou vodou. Taková zázvorová bomba proti bolesti v krku se pije sama! Recepis nepotřebujete, můžete ji užívat, jak často vás začne honit mlsná.

Med se zázvorem

Med s vodou a ovocnou šťávou

Posílit účinky medu s vodou můžete také přimícháním ovocné šťávy. K tomu se ideálně hodí náš ochucený med. Je to perfektní příležitost k experimentování, vyladit příchuť medu s ovocnou šťávou a s vaší chutí. Mňam! Ovocný medový koktejl se hodí k nejen ke všeobecnému posílení organismu, ale také proti žloutence.

Koktejl s medem a ovocem

Med v čaji s citronem

Poslední z dnešní pětice tipů, jak využít ochuceného medu pro zdraví, je klasický čaj s medem a citronem. Pomáhá v boji se záněty horních cest dýchacích a vůbec utužuje naši obranyschopnost. Pít se dá po celý rok, v zimě horký k zahřátí a v létě jako chladný osvěžující nápoj. S ochuceným medem získává čaj úplně nový rozměr, kakaový nebo perníčkový si zamilují i vaše děti, které možná černému (bylinkovému) čaji předtím tolik neholdovaly.

Medové nápoje