POD STROMEČEK DO 20. 12. 2022

Med jako lék: jak zatočit s nachlazením

V 7. dílu našeho volného cyklu tzv. babských rad* si řekneme, jak na zdravotní obtíže spojené s onemocněním horních cest dýchacích. Nenajdeme asi příliš mnoho dalších zdravotních lapálií, proti kterým se med s takovou úspěšností nasazuje snad od nepaměti – už naše babičky věděly, že na kašel, rýmu a zvýšenou teplotu nejen během podzimních a jarních plískanic opravdu zabírá. Léčivé účinky domácího medu (skutečně přírodního, kupovaného přímo od včelaře) jsou ověřené generacemi.

Nachlazení je odjakživa nejčastější lidské infekční onemocnění. Zná ho každý – rýmečka, kašlík, bolest v krku dokážou pěkně znepříjemnit i úplně obyčejný den. Průměrně si infekci horních cest dýchacích každý „užijeme“ až několikrát za rok. Můžou za ni hlavně rhinoviry, kterými se nakazíme vdechnutím či kontaktem s kontaminovaným předmětem. Zhruba během jednoho týdne nemoc odezní.

med do čaje na podzim

Nejlepší obranu před nasofaryngitidou či rinofaryngitidou, jak se choroba také nazývá, představuje mytí rukou, vyloučení kontaktu s infikovanými a posilování imunity. Špatná zpráva říká, že po nakažení nemáme na nachlazení žádný lék, dobrá zpráva však ukazuje, že můžeme léčit jeho příznaky a urychlit rekonvalescenci. Právě med, vynikající přírodní antibiotikum, patří mezi výrazné pomocníky v boji s nachlazením.

Med na kašel, rýmu a nachlazení

Med si můžeme několikrát denně dopřát samotný na lžičce, sladit s ním čaj s citrónem nebo si vyrobit cibulový med. Je to snadné: nakrájíme jednu středně velkou cibuli, smícháme se třemi lžícemi medu a necháme několik hodin (ideálně přes noc) uležet. Šťávičku, kterou cibule pustí do medu, užíváme třikrát denně. Receptů na využití medu proti nachlazení a pro zlepšení naší obranyschopnosti však existuje mnohem více.

Med při nachlazení

Trápí-li nás nachlazení často, posvítíme si na něj medem a skořicí. Směs jedné lžíce medu a čtvrtlžičky skořice (případně Medvěda skořicového, kdy odpadají starosti s přípravou) užíváme tři dny. Taková ozdravná minikúra nejen léčí symptomy nachlazení, ale také pročišťuje průdušky a pozitivně působí na chronický kašel.

Vliv medu se navíc projevuje zlepšováním nálady, která v souvislosti s nachlazením nezřídka klesá pod bod mrazu. Vždyť i taková obyčejná rýma nás dokáže vyřadit z běžného provozu a nehezky nás potrápit. Obzvláště v této souvislosti přijdou k chuti naše ochucené medy (výhodně k dostání > ZDE):

Oslaďte si podzim

* Lidová medicína při rozumném použití často zmírňuje projevy různých zdravotních neduhů, zároveň ji však používáme rozumně a v případě větších obtíží se vždy obracíme na odbornou pomoc. Ostatně i rady v tomto článku jsou tipy, které jsme objevili při pročítání populární literatury a procházení webových stránek, proto za jejich spolehlivost, využití a následky neneseme žádnou odpovědnost.