Vitamíny v ochuceném medu

Ochucený med, to je lahůdka, která chutná a léčí zároveň. Zásluhu na tom mají pracovité včeličky, přidané ovoce a také spousta vitamínů. O jaké se jedná, v jakých příchutích je najdete a k čemu jsou při ochraně našeho organismu dobré?

5 tipů na využití ochuceného medu pro zdraví-2020-08

Med obsahuje vitamíny A, C, B1, B6, B12, D, E a K. Dále záleží na konkrétních příchutích, ve kterých se vitamíny vyskytují ve zvýšeném množství a které jsou dokonce navíc. Máme tady například borůvku (vitamíny A, B, C), brusinku (A, C, K), chilli (B1, B6, C), jahodu (A, B6, K, E), macu (A, B6, C, E), malinu (B2, C), meruňku (A, B, C), rakytník (B, E, K), rybíz (A, B, C, E), šípek (A, B, C, E, K), višeň (B, C) nebo zázvor (A, B1, B2, B6, C, E).

Šípek bohatý zdroj vitaminu c

S čím nám jednotlivé vitamíny v medu pomůžou

Ostříží vitamín A (retinol) posiluje zrak, potenci, imunitu, odolnost vůči zánětům a zabraňuje rohovatění kůže. Vitamín B1 (thiamin) dodává energii a přispívá k posilování imunity, správné činnosti nervové soustavy a srdce, psychické pohodě i zvyšování pozornosti a dlouhodobé paměti.

Borůvky

Populární vitamín B2 (riboflavin) se hodí k normální činnosti nervové soustavy, ke snížení únavy a vyčerpání, ke kvalitnímu zraku a pokožce. Vitamín B6 (pyridioxin) funguje jako prevence proti nemocem zraku, srdce a cévního systému, ledvinovým kamenům, Alzheimerově chorobě a demenci, snižuje příznaky revmatoidní artritidy a zlepšuje pokožku.

Zázvor

Vitamín B12 (kobalamin) chrání před vrozenými vadami, chudokrevností, osteoporózou a nadměrným ubýváním nervových buněk, zmírňuje projevy deprese a zlepšuje zdraví srdce, vlasů, pokožky a nehtů. Takřka magický vitamín C (kyselina askorbová) podporuje růst, vývoj kostí, chrupavek a zubů, srážlivost krve a celkovou obranyschopnost organismu, kterou potřebujeme při zvýšené fyzické námaze, nachlazení, chřipce, stresu, úrazu, infekci či po operaci.

Brusinky

Sluneční vitamín D (kalciferol) podporuje svalovou činnost, vytrvalost, zdravé kosti, správný krevní tlak a především psychickou vyrovnanost. Vitamín E (tokoferol) zlepšuje svalový výkon, činnost nervové soustavy i sexuální výkonnost, snižuje krevní tlak a únavu, zabraňuje tvorbě hrubých jizev při hojení ran, preventivně působí proti spontánním potratům a Parkinsonově chorobě a omlazuje pleť a vlasy. A konečně vitamín K (fylochinon) se užívá jako prevence osteoporózy a poruch srážlivosti krve.

Rakytník

Přečtěte si více: