Děti a med

O tom, že med pro děti představuje ideální zdravé mlsání, snad nemusíme pochybovat. Podporuje zdravý růst, fyzickou sílu, chuť k jídlu, imunitní systém a tvorbu krve, má protizánětlivé účinky a výtečně působí při nachlazení. Existují přeci jen omezení při podávání medu dětem? Jaké jednoduše med do jídelníčku přidat? Přečtěte si více o tom, jak je med pro naše ratolesti nejlepší.

Zdravá snídaně pro děti

Zvláště u malých dětí se osvědčuje domácí včelí med jako sladidlo. Běžně užívaný řepný cukr totiž není výživově zdaleka tak hodnotný, zatěžuje trávicí soustavu a navíc přispívá k nadměrnému zvyšování hmotnosti. A tlustínka přeci doma nikdo mít nechce.

Děti a med

Od kdy může dítě med?

V prvních měsících je zbytečné s medem spěchat, neboť vše důležité dostává miminko od maminky. Zhruba od dosažení prvního roku lze začít s jeho zařazováním do dětské stravy – pěkně postupně, tu trochu do čajíčku a tam ve formě medového máslíčka. Neobjeví-li se obtíže (alergie, bolesti břicha, průjmy), můžeme med ponechat v jídelníčku natrvalo.

 Med u malých dětí

  • Náš tip: Pro malé děti doporučujeme lesní med, tmavý medovicový med v krásné sklenici. Neobsahuje zbytky pylu a nezpůsobuje alergickou reakci.

Větší děti už mají o medu a včelách základní znalosti. Získávají je i z televizních pořadů – vzpomeňme na oblíbené animované seriály jako Broučci, Ferda Mravenec, O krtkovi nebo Příběhy včelích medvídků. Největší popularitě se těší německo-japonský kreslený seriál Včelka Mája s titulní písničkou od Karla Gotta.

Kreslená včela

Dětské recepty s medem

Školáčkům i předškolákům můžeme ke sledování televize připravit ňamku v podobě medového nápoje. Existuje jich spousta a s medovými příchutěmi v nich experimentujeme podle chutě a nálady. Například jahodové mléko s čokoládou vyrobíme rozmixováním mléka, jahod, strouhané čokolády a jahodového medu. Stejně snadno uděláme jablkové mléko z nastrouhaných jablíček, mléka a skořicového medu či jablkový jogurťák (místo medu přidáme bílý jogurt a květový med).

Mléčný nápoj s jahodovým medem

  • Náš tip: Ochucený med na chlebíku chutná skvěle a dodá energii i během školní přestávky. Oblíbené dětské příchutě výhodně pořídíte v balíčku Dětská svačinka.

Mladé slečny zkusí s maminkou ukuchtit něco dobrého s využitím (ochuceného) medu. Receptů pro vás máme celou řadu. Ať už se jedná o klasiku v podobě tvarohových koláčů a dýňové buchty, nebo o novější recepty na medovník, cookies, perníčkový cheesecake a želatinové medvídky. Vánocemi voní medové perníčky, skořicové hvězdičky, maca sušenky, medové kuličky či legendární včelí úlky. Další recepty jsme připravili zde.

Příprava medových sušenek