Kurkuma a med

Mlsat a zároveň udělat něco pro posílení svého organismu? To přesně jsou důvody, proč do našeho medu přidáváme kurkumu. Získáme dvojnásobnou porci zdraví: slaďoučký med a superpotravina indický šafrán, jak se také kurkumě říká, společně umí věci. Kde se vlastně toto koření bere, k čemu se využívá a jaké přesně má zdravotní účinky?

Pro zdroj kurkumy se musíme vypravit do tropické Asie, například do Indie, na Srí Lanku nebo k ostrovům Indonésie. Tam všude se daří rostlině zvané kurkumovník dlouhý, z jejíhož sušeného mletého oddenku se koření získává. Jeho výrazná žlutá až žlutooranžová barva ho předurčuje k barvení potravin a také ke zvýšení jejich trvanlivosti.

Kořen kurkumy

Využití kurkumy je široké

Asi nikdo se nebude divit tisícileté tradici využívání kurkumy v Asii. Zmiňovaly se o ní již staroindické védy a dnes se s ní vydatně pracuje v indické, pákistánské, perské a thajské kuchyni, ostatně kurkumin je hodné éčko E100. Vyrábí se z ní škrobová moučka a bez kurkumy si nelze představit hořčici a hlavně koření kari (tvoří ho zhruba z 50 %).

Kurkumovníky se pěstují jako okrasné květiny, nacházejí uplatnění v kosmetice a některé se díky zajímavé chuti krájí do salátků jako zelenina.

Kurkuma

Kurkuma léčí a uzdravuje

Vzhledem k tomu, že obsahuje biologicky aktivní látky se silnými léčivými účinky, hodí se skvěle k boji s různými nemocemi a zdravotními obtížemi. Kurkuma podle řady výzkumů snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, Alzheimerovy choroby i nádorů. Doporučuje se podávat při zánětech, má antioxidační účinky a pomáhá v prevenci deprese.

Kurkuma dokonce údajně zpomaluje stárnutí organismu a především u starších osob snižuje riziko onemocnění mozku. Tradiční asijská medicína věří v její pozitivní vliv při léčbě alergií, horečky, bolestí hlavy nebo trávicích obtíží.

S kurkumou to ovšem na druhou stranu nepřehánějte, jinak může hrozit bolehlav, krvácení, břichabol či alergické reakce. V praxi to znamená 1 gram kurkuminu denně, což při jedné lžičce kurkumového medu každý den není žádný problém. Ba právě naopak, můžete si ho dopřát dle libosti.

❤️ Prohlédněte si naše medové pochoutky s kurkumou

Kurkuma