Med jako lék: při hojení ran

V 1. dílu našeho volného cyklu tzv. babských rad* se podíváme, jak med pomáhá při ošetření a hojení drobných ran a odřenin. Med se k léčbě ran užívá již od nepaměti a v současnosti ho za jednu z možných alternativ léčby ran považují dokonce i odborníci.

Co to je rána

Rána je porušení kůže způsobené nejčastěji úrazem. Většinou se jedná o oděrky, řezné a bodné rány, škrábance a odřeniny, ale i opaření a lehké popáleniny (1. stupně). S povrchovou ránou si organismus zdravého člověka poradí: po vzniku rány se v ní tvoří krevní sraženina, ze které po zaschnutí vzniká strup, postupně dorůstají nové tkáně a vzpomínkou na nepříjemné zranění zůstává jizva.

Jak pomoci snadnému hojení drobné rány? Nejprve zastavíme krvácení, poté ránu umyjeme ve vlažné vodě a vydezinfikujeme. Přilepení náplasti či obvazu na ránu a zároveň tvorbě strupů a jizev zabraňuje tzv. vlhké hojení. Během několik dní si na drobnou ránu ani nevzpomeneme. Pozor, léčbu rány komplikované, hluboké či chronické necháme vždy na lékaři.

zranění

Med a rány

Při pravidelném použití medu se rána hojí dobře, komplexně a rychle. Med díky svým vlastnostem:

 • snižuje bolest a zápach z místa poranění,
 • spolu s bílými krvinkami tvoří na povrchu rány peroxid vodíku, který ji dezinfikuje,
 • na ráně vytváří ochranný film působící jako bio obvaz,
 • zlepšuje přirozené samočištění rány a brání jejímu napadení bakteriemi,
 • přispívá k eliminaci odumřelých tkání,
 • omezuje praskání a podporuje regeneraci i růst pokožky.

Jak med užívat

Před použitím medu ověříme případnou alergii na med – jeho použití je v takovém případě vyloučeno. Alergickou reakci provází svědění a zarudnutí kůže na vnitřní straně předloktí, kam med naneseme na noc.

Medový zábal

Ideální způsob použití medu při ošetření rány představuje medový zábal. Aplikujeme ho velice jednoduše:

 1. Použijeme kvalitní med z lučních květů (zkrystalizovaný med ztekutíme).
 2. Med má dezinfekční účinky, proto ránu nemusíme čistit.
 3. Na gázu (bavlněný šátek, obvaz) s dostatečnou savostí naneseme množství medu, které po přiložení ránu zcela zakryje.
 4. Nepříjemné pocity způsobené vysokou koncentrací cukrů v medu by zhruba do 20 minut měly ustoupit.
 5. Medový zábal měníme jednou až dvakrát denně.
 6. Při převazu med z rány neodstraňujeme, pouze z okrajů rány vyndáme pinzetou (měkkým zubním kartáčkem pod tekoucí vodou) zrohovatělé zbytky odumřelé kůže.

K pohodě nejen okamžitě po zranění přispěje také lžička ochuceného medu. Medvěd jahodový, višňový nebo kávový uklidní pocuchané nervíky, nechá zapomenout na bolest a podpoří hojení rány.

Recepty na tradiční medové masti

Medová mast se žloutkem pro rychlou spotřebu

V hrnci rozpustíme 25 g včelího vosku a 25 g nesoleného vepřového sádla. Ještě v teplém stavu přidáme 1 žloutek a 25 g medu, případně trochu smrkové pryskyřice. Pečlivě promícháme a skladujeme v chladném prostředí.

Rychlá medová mast

Smícháme stejné díly medu, tuku, vepřového sádla a jemně mleté žitné mouky. Směs za neustálého míchání povaříme. Skladujeme v chladném prostředí. Aplikujeme nanášením na gázu, kterou přikládáme na ránu a měníme každé 4 hodiny.

* Lidová medicína při rozumném použití často zmírňuje projevy různých zdravotních neduhů, zároveň ji však používáme rozumně a v případě větších obtíží se vždy obracíme na odbornou pomoc. Ostatně i rady v tomto článku jsou tipy, které jsme objevili při pročítání populární literatury a procházení webových stránek, proto za jejich spolehlivost, využití a následky neneseme žádnou odpovědnost.

Med v medicíně

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení