Med jako lék: při zácpě i jako její prevence

Ve 2. dílu našeho volného cyklu tzv. babských rad* si řekneme, jak med pomáhá při zácpě a nepravidelné stolici. Především se však dozvíme, že medík funguje hlavně jako prevence, za kterou nám naše střeva a trávení poděkují. 

Co to je zácpa

Toto trápení může občas potkat každého z nás. Zácpa (odborně obstipace) se projevuje jako obtížný či značně nepravidelný průchod stolice včetně změny jejího objemu, hmotnosti a hutnosti nebo jako pocit neúplného vyprázdnění. V každém případě nepříjemná záležitost, která na pohodě nepřidá nikomu.

Bolest břicha

Za vznikem zácpy může stát celá řada faktorů. K nejčastějším patří porucha defekačního rytmu, poruchy či překážky ve střevech a potlačování spontánního nucení na stolici (např. kvůli nevhodným hygienickým podmínkám). Zmínit musíme i nezdravý životní styl v čele se špatnou stravou, přemírou stresu a nedostatkem pohybu.

Z výše uvedeného vyplývá, co můžeme udělat pro to, abychom se problémům s vyprazdňováním vyhnuli. Základní pravidlo zní – neodkládat „velkou“ potřebu a zajít si na toaletu se co nejdříve. Zadruhé bychom měli dostatečně a pravidelně pít. Třetí rada se týká zdravého jídelníčku bohatého na vlákninu (především zelenina, ovoce, luštěniny a celozrnné pečivo). Samozřejmě do svého denního programu zařadíme dostatek sportu, cvičení a fyzické aktivity. A v neposlední řadě se vyhněme hladovění (zmenšení náplně tlustého střeva přispívá ke špatnému trávení).

Medová prevence proti zácpě

Med a zácpa

Vzhledem k tomu, že med takřka rovná se koncentrovaná fruktóza (cukr), velice kladně ovlivňuje konzistenci stolice. Nezatěžuje trávicí soustavu, ve střevech vyživuje střevní bakterie a povzbuzuje jejich správné fungování. Tím minimalizuje zánětlivé procesy a přispívá ke správnému vyprazdňování.

Jak med při zácpě užívat

Než si med dopřejeme, ověříme si případnou alergii na med – v takovém případě je jeho použití vyloučeno. Jinak si v případě zácpy dopřejeme jednu kávovou lžičku medu před spaním, která povzbudí střevní činnost a zácpu uvolní. Med pozitivně působí i v případě neinfekčního průjmu, kdy zklidňuje pohyb střev.

Jaký med při zácpě užívat? Určitě nic nezkazíte kvalitním medem z lučních květů (zkrystalizovaný med ztekutíme), ale pokud chceme spojit příjemné s užitečným, doporučujeme vyzkoušet ochucený med. Lžička Medvěda jahodového, malinového, borůvkového či rybízového skvěle chutná a navíc pomůže s nepříjemnou zácpou, neboť bobule proti ní obecně doporučují i lékaři.

Zácpa

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení