Med jako lék: popáleniny, puchýře, poštípání hmyzem

Ve 3. dílu našeho volného cyklu tzv. babských rad* si řekneme, jak med pomáhá proti popáleninám, puchýřům a poštípání hmyzem. S pučícím jarem venku trávíme mnohem více času, chodíme do přírody, setkáváme se u táboráku nebo grilujeme – a zároveň sem tam utrpíme nějakou tu popáleninu, puchýřek či štípanec. Z velké části se jedná o jarní a letní poranění, proto se vám rady, jak si medíkem ulevit od bolesti, budou právě teď obzvláště hodit – ale využijete je i ve zbytku roku.

Popáleniny, spáleniny a opařeniny

Popálená kůže, to se stane hned. Kromě otevřeného ohně patří k nejčastějším původcům horká trouba, žehlička, vařící voda a obzvláště v létě sluníčko při opalování. První pomoc je v takovém případě snadná, rozhoduje především, jak rychle se jí postiženému místu dostane. Začneme jeho ochlazováním (případně i přes oděv) studeným obkladem, pokračujeme dezinfekcí, ošetřením hydrokoloidním gelem a nakonec poranění zakryjeme náplastí (gázou).

Místo gelu můžeme použít tekutý med, který má antibakteriální účinky, omezuje přístup vzduchu a hojení urychluje. Ránu s ním po ochlazení a osušení natřeme a poté obvážeme nepřilnavým obvazem. Každý den až do zhojení převážeme. Asi nemusíme zdůrazňovat, že výše uvedený postup platí pouze pro lehčí popáleniny, jinak vždy vyhledáme odbornou lékařskou pomoc.

Popálenina

Puchýře

S puchýři zápolíme především na nohách kvůli nevhodné obuvi (a její správný výběr spolu s dobrou ponožkou znamená prakticky celou prevenci vzniku otlaků na dolních končetinách), ovšem potrápit nás umí i na rukou – například při nezvyklé manuální činnosti bez rukavic.

Puchýře nepropichujeme – snad jen na ty opravdu nafouknuté jako balóny použijeme sterilní jehlu. Po dezinfekci je potřeme hojivou mastí (nebo medem – jeho protizánětlivé vlastnosti se hodí i v případě ošetření puchýřů) a přelepíme sterilní náplastí.

puchýře

Štípance

Ten problém často vyřeší pouhé ruky mávnutí, někdy se však přímému setkání s hmyzím útokem nevyhneme. Nejčastěji nás štípnou včela nebo vosa (výjimečně čmelák a sršeň) – na rozdíl od vosího žihadla zůstává včelí žihadlo v kůži díky trnům a jeho majitelka umírá.

Ošetření proto začínáme případným odstraněním žihadla a omytím rány čistou vodou a mýdlem. Na počínající otok přiložíme chladný obklad s octem. Potřením medem rychle snížíme bolest, zabráníme svědivým pocitům, neutralizujeme jed a bráníme infekci. Pohodu, zklidnění a u dětí třeba i úlevu od slziček zajistí lžička ochuceného Medvěda jahodového, malinového, borůvkového či rybízového – to platí i v případě popálenin nebo puchýřů.

Poštípání hmyzem

* Lidová medicína při rozumném použití často zmírňuje projevy různých zdravotních neduhů, zároveň ji však používáme rozumně a v případě větších obtíží se vždy obracíme na odbornou pomoc. Ostatně i rady v tomto článku jsou tipy, které jsme objevili při pročítání populární literatury a procházení webových stránek, proto za jejich spolehlivost, využití a následky neneseme žádnou odpovědnost.Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení