Garantujeme doručení pod stromeček 🎄 Průměrná doba doručení medových dobrot je 10 dnů 🚚

Rybíz, šípek a vitamín C

Možnost zlepšení našeho zdraví a tělesné kondice se ukrývá doslova na dosah ruky. Šípek a černý rybíz na našem území rostou hojně, proto se uplatňují v celé řadě potravinových produktů či doplňků – a samozřejmě i v našich ochucených medících. Jejich hlavní zbraní je vysoký obsah vitamínu C. Jaký je mezi černým rybízem a šípkem rozdíl a s kterými zdravotními neduhy nám díky svému složení vlastně mohou nejlépe pomoci?

Šípek bohatý zdroj vitaminu c

Nejpoužívanější vitamín, kyselina L-askorbová (jednoduše vitamín C) pomáhá našemu zdraví mnoha způsoby. Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, zvyšuje odolnost proti chladu, zabírá při infekcích, snižuje pravděpodobnost vzniku srdečních a cévních onemocnění, přispívá k regeneraci kostních tkání, uplatňuje se při tvorbě vaziva a hodí se na hojení ran.

Obzvláště jako prevence proti chřipce a nachlazení je nedocenitelný. A to nejen na podzim.

Černý rybíz vitamin c

Kolik vitamínu C potřebuje lidské tělo?

Lidské tělo si vitamín C neumí vyrobit ani ho ukládat do zásoby, jeho přebytek naopak v moči vyloučí ven. Zásadní proto je konzumovat ho pravidelně a v přiměřeném množství. Kolik to je? Děti do 6 let by měly denně získat z potravy 50 až 70 mg vitamínu C, dorostenci do 15 let až 100 mg a dospělí až 130 mg (s ohledem na věk, pohlaví a fyzickou námahu).

Velké množství vitamínu C se tedy ukrývá v černém rybízu a v šípku. Kolik to je? Takových 100 g černého rybízuobsahuje 150 až 230 mg vitamínu C, takže s pořádnou hrstí máte denní dávku pořešenou. A teď pozor, ve 100 g šípku se ukrývá až 740 mg „céčka“! Má to ovšem trochu háček v tom, že šípek nekonzumujeme po hrstech jako černý rybíz.

Naštěstí existují způsoby, jak si rybízu i šípku dopřát dostatečné množství v přijatelné formě. Například v našem ochuceném medu ☺.

Černý rybíz bohatý zdroj vitaminu c

Jak zdraví posiluje rybíz a jak šípek?

Konzumací Medvěda rybízového posílíte organismus proti artritidě, ateroskleróze, rakovině, ledvinovým kamenům či demenci. Rybíz je energeticky vydatný, mírní žaludeční a střevní obtíže a posiluje srdeční i svalovou činnost.

Medvěd šípkový se hodí při zánětech ledvin a močového měchýře, paradentóze a jiných chorobách dásní, bolestech křečových žil nebo zlepšování koncentrace. Šípek pomáhá zpevňovat cévy, posiluje nervovou soustavu a dokonce se může uplatnit při zvyšování libida.

❤️ Prohlédněte si naše medové pochoutky se šípkem nebo s černým rybízem

Šípkek vitamin c