Dračí ovoce není jen pro draky. Má lahodnou chuť a je plné vitamínů
Kde se vzalo dračí ovoce (dragon fruit)? V očích řady odborníků tropická superpotravina, ale vy se možná ptáte, nejedná-li se o oblíbenou stravu mocných saní ze seriálu Hra o trůny. Současný název populární pochoutky má původ ve východní Asii. Tam bobulím s „dračími“ šupinami říkají ohnivý drak (v Číně) nebo zelený drak (ve Vietnamu). Teď si však přečtěte, jak je to doopravdy.
Pitája není Patája
Pitája opravdu není Patája. Pitáju totiž konzumujete, zatímco do Patáje jezdíte za konzumním způsobem dovolené. Pitája je počeštělý výraz pro exotické ovoce pitaya. Patája je počeštělá verze thajského pobřežního města Pattaya. A my do našeho medu určitě kousky turistického letoviska nepřidáváme.
- Související čtení: recepty s využitím ochuceného medu.
Pojďte se bavit o pitáje. Tahle dobrůtka si totiž rozhodně zaslouží vaši pozornost. Proto ji ostatně přidáváme do medu.
Přesně a správně se pitája jmenuje pitahaya – toto slůvko indiánského jazyka kmene Taino z Velkých Antil znamená šupinaté ovoce. Řadí se do rodu Hylocereus z čeledi kaktusovitých a dračí ovoce jsou právě její plody.
Dračí ovoce ve skutečnosti pochází z pralesů Střední Ameriky. Mimo tento kout světa se pěstuje hlavně právě v Asii (Filipíny, Indonésie, Kambodža, Malajsie, Thajsko), ale také na Havaji, v severní Austrálii či dokonce v subtropickém pásmu (Izrael, Kanáry, Kypr).
Královna noci
Pitája má krásné, velké květy. Pyšní se výraznou bílou či žlutou barvou a kvetou jenom po západu slunce – její přízvisko „královna noci“ je skutečně oprávněné. Do obchodu se dostávají plody o hmotnosti kolem 500 g – vypěstováni však byli i pořízci třikrát těžší!
Vyzkoušejte naše další top ochucené medy:
ananasový | malinový | skořicový | zázvorový | chilli
Vybírat můžete ze tří základních barevných variant pitájy: žluté s bílou dužninou, fialové s rudou dužinou a růžové s bílou dužinou, občas s nazelenalými konečky šupin. Sladká chuť šťavnaté dužiny evokuje směs angreštů, kiwi a melounu. Jedlá jsou i drobná, načernalá semínka uvnitř.
Složení a účinky dračího ovoce
Dračí ovoce obsahuje spoustu důležitých a pro lidské tělo významných látek. Kromě výrazného množství vody (asi 90 %) v něm najdete:
- vitamíny (B1, B2 a B3, C, E a riboflavin),
- minerály (fosfor, železo a vápník),
- fotosyntetická barviva (karoten),
- antioxidanty (betacyanin),
- fenolové sloučeniny,
- vlákninu.
Zdravotní účinky dračího ovoce jsou skutečně rozmanité. Posiluje imunitní systém a dále:
- slouží jako prevence rakoviny, dny (pakostnice) a srdečních onemocnění,
- pomáhá při hubnutí a zvyšování svalové hmoty,
- zlepšuje trávení a funguje jako prevence zácpy,
- stimuluje regeneraci buněk a urychluje hojení,
- zlepšuje zdraví kůže a funkci štítné žlázy,
- brání tělo proti bakteriím a houbám,
- snižuje hladinu cholesterolu.
Nebojte se dračího ovoce a dopřejte si ho, co to jde. Samostatně se konzumuje podobně jako kiwi – plod rozkrojíte na dvě poloviny a dužninu vyjídáte lžičkou. Pro zvýraznění chutě můžete pokapat limetkovou šťávou. Hodí se do ovocných salátů a zmrzlinových pohárů, na palačinku, pudink a jiný dezert. Lze ho rozmíchat s jogurtem, v koktejlu, exotické limonádě nebo ve smoothie.
Nebo místo dračího ovoce koupeného v obchodě použijte jako plnocennou náhradu náš med s dračím ovocem. Teď, když už se ho nebojíte, osladíte si a ozdravíte s dračím ovocem život!