Levandule, královna mezi bylinami. Krásná, skromná, medová
Levandule? Někoho v myšlenkách přenese do francouzské Provence, jinému v hlavě rozezní tóny písničky Levandulová od Hany Hegerové. Nám se začnou sbíhat sliny na jazyku, protože víme, jak moc dobrý je levandulový med. A o téhle báječné květině toho víme mnohem víc. Tak si to pojďte přečíst.
V Provensálsku se levandule cítí jako doma – a nejen tam. Daří se jí v celém Středomoří, kde divoce roste v lokalitách zvaných garrigue. Kdepak, ty nezaložil náš první prezident, vznikly působením lidské činnosti v původních křovinatých porostech. Jenže cestu sem měla levandule poměrně dlouhou a složitou.
Cesta levandule z ráje do Evropy
Eva s Adamem se levandulí kochali už v ráji. Starověké národy v čele s Egypťany ji používali v léčitelství, kosmetice a k mumifikaci. Faraón Tutanchamon měl levanduli ve své drahocenné posmrtné výbavě. A první evropskou oblastí, kterou vůně levandule omámila, bylo antické Řecko.
Teprve odsud se dostala dál na starý kontinent, třeba právě do zmiňované Francie, a hlavně do Říma. Římané zbožňovali koupel s levandulovým olejem a od slovesa „lavare“ (mýt se) tak nejspíš vzniklo i pojmenování této půvabné rostliny.
Jak je levandule užitečná
U nás se levandule objevila v 10. století díky řádovým mnichům. Postupně se stala módním doplňkem v palácích i chalupách, zároveň náramek z levandule prý dokázal ochránit před morem a jinými chorobami. Kvůli omamné vůni se přidávala do parfémů, polštářů i prášků na čištění zubů.
A vyráběl se z ní med.
Aby ne, když krásným fialovým, bílým, žlutým nebo růžovým květem láká včelky. Levandule díky obsahu užitečných látek pomáhá s léčbou různých obtíží. Najdete v ní třísloviny, hořčiny, antokyany, terpeny (borneol, kafr, linalool, linalylacetát) nebo organické sloučeniny (geraniol, cineol). Lékař a botanik Pietro Andrea Mattioli už v roce 1544 doporučoval čichat k levanduli při špatném zraku.
Vyzkoušejte naše top ochucené medy:
ananasový | dračí ovoce | zázvorový | šípkový | kávový
Levandule se ovšem používá i při zažívacích obtížích, ke snížení krevního tlaku či pro lepší hojení ran. Při nespavosti, bolestech hlavy, nervozitě a psychickém vypětí dokáže konejšit lidskou mysl. Uklidňuje i bolesti kloubů a svalů, zabírá po hmyzích bodancích, platí na popáleniny a mírní revmatické bolesti. Levandule je fajn.
Co jste nevěděli o levanduli
A ještě pár zajímavostí o levanduli:
- Bylina samozřejmě tvoří součást provensálského koření.
- Latinsky se nazývá Lavandula, lidově se jí říká dulenka, devandule, špikanard, špikrnát.
- Levandule nevoní obtížnému hmyzu. Pytlíček s levandulí u postele rovná se noc bez komárů.
- Řadí se do čeledi hluchavkovité, to znamená, že je příbuzná s bazalkou, hluchavkou, mátou, mateřídouškou, meduňkou, rozmarýnem či šalvějí.
- Elegantní a nenáročná levandule harmonicky kombinuje řadu cenných vlastností jako skromnost, vytříbenost, oddanost a užitečnost.
Ochutnejte náš levandulový med >
Další zajímavé články na našem blogu
- Povídání o medových stromech: akát, kaštan, lípa
- Pomáháme včelám a sejeme luční květiny
- Jak skladovat med v lednici
- Med jako L É K: na obtíže v oblasti hlavy
- Včeličky, med a hudba