Od 100 Kč do výdejen ZADARMO 🔥

Deník, prosinec 2023: článek Včely před škůdci chrání český…

Pěknou rekapitulaci letošní včelařské sezóny přinesly svým čtenářům celostátní noviny Deník. Článek, který začíná hned na titulní stránce, mimo jiné shrnuje důvody zdražování medu, rozebírá rizika pro včelstva a představuje přírodní způsob boje s varoázou – termosolární úl.

Včelařství Domovina v Deníku

Do článku jsme řadou svých postřehů a zkušeností přispěli také my. Termosolární úl ostatně sami s úspěchem používáme. V lehce upravené podobě text vyšel také na webu Denik.cz, vy si ho hned můžete přečíst zde:

Včely před škůdci chrání český vynález. Termosolární úl

Letošní produkce českého medu byla průměrná. I navzdory tomu, že včelstva před sezonou zdecimovaly choroby. Aby škůdci užitečný hmyz nezahubili, musí včelaři své úly chránit.

Mezi potraviny ostře sledované zákazníky patří i ta nejsladší z nich – med. Česko se svými asi deseti včelstvy na kilometr čtvereční sice dlouhodobě patří mezi země s největší hustotou včel na světě, přesto zájem o jejich produkci někdy čeští včelaři uspokojí jen stěží. Roste s tím, jak se stále více spotřebitelů snaží dbát na zdravou výživu.

Článek o Včelařství Domovina v Deníku

V letošním roce vyprodukovaly české včely asi 5900 tun medu, což odpovídá zhruba pětiletému průměru. „Je možné, že přijdou ještě nějaká čísla od opozdilců, změny by ale již neměly být podstatné,“ řekla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Letos podle ní úrodu medu neovlivnily ani tak rozmary počasí, jako rekordní zimní a jarní úhyny včel před sezonou. Pohromou pro úly je choroba varroáza, kterou přenáší parazitický roztoč kleštík zhoubný. „Přišli jsme o téměř čtvrt milionu včelstev,“ připomněla Machová. Celkově jich bylo v minulých letech v Česku téměř tři čtvrtě milionu. Medu pro zákazníky by přitom mohlo být více, kdyby jej nepotřebovali sami včelaři pro doplnění stavů. Činí tak takzvanými oddělky z původního včelstva sestávající z mladé matky a dělnic.

Ani tímto způsobem se jim však nepodařilo předchozí stavy zcela nahradit, stále podle Machové chybí asi čtyřicet tisíc včelstev k původnímu počtu. „Včelstva, ze kterých se oddělky tvoří, se tím oslabují, což se projeví na množství vyrobeného medu,“ vysvětlila. Podle statistiků se cena medu letos pohybovala v průměru mezi 180 až 190 korunami, při nákupech přímo od včelařů kilogram běžně stojí i dvě stovky.

Webové stránky Denik.cz

Jako u ostatních potravin se na rostoucí ceně podílejí vyšší náklady. „V tomto případě jde hlavně o cenu cukru, protože jím včelaři své včely přikrmují. A ten je teď výrazně dražší než býval dříve,“ uvedl agrární analytik Petr Havel.

Zájem o med je ale i přes vyšší cenu velký. A to i o různé speciály. „Naším hlavním produktem je ochucený med, proto jsme si dovolili dát vyšší cenu,“ řekl Josef Kölbl ze Včelařství Domovina z obce Lubno na Havlíčkobrodsku. Firma nabízí zejména pastovaný med s řadou neobvyklých příchutí, ořechy v medu a medoviny. Na skladě má i běžný med zhruba za 350 korun za kilo.

Ani těmto včelařům z Vysočiny provozujícím kolem dvou stovek včelstev se před sezonou nevyhnuly úhyny. „Bývá to bohužel každý rok a je s tím potřeba počítat,“ konstatoval Kölbl. K boji se škůdci proto využívají český vynález zvaný termosolární úl. Jedná se o zařízení, které je dokáže hubit bez použití chemie. Úl se v něm na přímém slunečním světle zahřeje na teplotu, kterou včely, na rozdíl od původce choroby, dobře snášejí. „Momentálně máme na farmě jeden termosolární úl a v příštím roce si chceme pořídit další, protože s tím máme dobrou zkušenost,“ pochvaluje si Kölbl. (jnd)

Včely před škůdci chrání český vynález. Termosolární úl

Strany 1, 4/Jen v Deníku | Deník, 14. prosince 2023 | Online verze

Další média, kde jsme zabzzzučeli