DNY MARIANNE 13-16. 9. ❤️ - 30% OFF

Marianne, 09/2024: článek Šťastné včelí rozhodnutí

Magazín Marianne je lifestylový časopis pro sebevědomé a nezávislé ženy, které jsou IN. Přináší precizně zpracované články o zdraví, vztazích, životním stylu a kultuře, rozhovory s významnými lidmi i poutavé čtení o módě a kosmetice. Chce pobavit a především inspirovat. To byl také smysl povídání, ve kterém došlo na představení naší farmy.

Včelařství Domovina

Se čtenářkami Marianne jsme se podělili o náš včelařský příběh: jak jsme se ke včelám dostali, proč nám pomohl covid, kolik úlů máme na starosti nebo jak bojujeme s nebezpečnými parazity včel. Ostatně, celý článek i s malým doporučením na závěr si můžete přečíst zde:

Šťastné včelí rozhodnutí

Zatímco Josef Kölbl vystudoval hru na violu a věnoval se obchodu s potravinami, jeho žena Alena pracovala v kanceláři. Žili dlouhou dobu v Praze, ale když zjistili, že čekají přírůstek, rozhodli se vrátit zpět na její rodnou Vysočinu, kde začali pomáhat s péčí o včely. Včelaření je chytlo natolik, že si založili vlastní včelí farmu.

Když se Kölblovi začali včelaření věnovat naplno, měli pět úlů. Do rozjezdu podnikání dali všechny úspory, několik let šel jeden plat na živobytí, druhý na včely. Alena se navíc rozhodla doplnit si dálkově znalosti na Středním odborném učilišti včelařském – Včelařském vzdělávacím centru v Nasavrkách, kde se seznámila s profesorem Romanem Linhartem, včelařskou kapacitou, který těmto mladým podnikatelům pomohl v začátcích.

Bez chemie a s termosoláry

Zatímco většina menších včelařů prodává med především doma na dvorku nebo s ním obráží trhy, Kölblovi se po několika letech včelaření rozhodli pro prodej přes e-shop. Vybrali si к tomu úplnou náhodou to nejpříhodnější období. „Těsně po spuštění e-shopu vypukl covid. Pro malé podnikatele často znamenal konec, ale nás e-shop v té době zachránil a pomohl nám naopak vyrůst,“ vysvětluje Josef Kölbl. V řeči čísel to znamená, že v roce 2022 prodalo Včelařství Domovina medové pochoutky za osm milionů korun, v minulém roce to bylo již za 30 milionů.

Včelařství Domovina v magazínu Marianne

Dnes kromě tří dětí Kölblovi pečují také o dvě stě úlů Včelařství Domovina, přičemž si zakládají na tom, že využívají moderní metody včelaření, a také na tom, že vymýšlejí stále nové kampaně, které pomáhají těžce zkoušeným českým včelám přežít. „Snažíme se vyhnout chemii v podobě pesticidů nebo kyseliny šťavelové. Používáme také patent pana Romana Linharta, unikátní termosolární úl. který pomáhá likvidovat parazity, kteří jsou největší hrozbou pro každého včelaře,“ uzavírá včelařka Alena.

Modrý, nebo s malinami?

Borůvky či maliny v medu, jarní květový med, květový med s akátem, lípou, slunečnicí nebo speciální modrý med s citronem a spirulinou? To jsou všechno pochoutky, které můžete ochutnat díky příběhu dvou mladých lidí, kteří si vysnili včelařskou farmu produkující med moderními metodami.

Namlsejte se zdravých přírodních pochoutek na www.vcelarstvi-domovina.cz.

Šťastné včelí rozhodnutí

Strana 223/DNY Marianne | Marianne, číslo 9/2024

Další média, kde jsme zabzzzučeli