Deník Metro, červen 2025: rozhovor Včely chováme pro budoucnost
Když se u nás v létě 1997 deník Metro poprvé objevil, způsobil hotové pozdvižení, protože byl k dostání zdarma. To platí dodnes, stejně jako jeho široký obsah zahrnující zpravodajství domácí i světové, informace z regionů, finance, sport, kulturu nebo zábavu včetně televizního programu, anket, soutěží a komiksů. Zabývá se také vzděláváním, přírodou a příběhy úspěšných podnikatelů.
Není proto náhodou, že v červnu vznikl následující rozhovor, ve kterém jsme si s redaktorkou Terezou Šimurdovou povídali především o ochraně včel, moderním a udržitelném včelaření i vztahu mezi tradičním řemeslem a moderní technologií. Prostor ale zůstal i na naši cestu ke včelaření, výchovu dětí ve včelařské rodině či výsev lučního kvítí v okolí úlů. Koneckonců, přečtěte si to sami:
Včely chováme pro budoucnost
Josef a Alena Kölblovi si kdysi mysleli, že budou mít jen pár včel jako koníček. Jenže když se ponořili do světa rámků, rojů a medometů, brzy narazili na problém – včelařství je obor, který se desítky let skoro nehýbe z místa.
A tak se rozhodli dělat věci jinak. Investovali do moderních termosolárních úlů, vzdělávali se, vysazovali medonosné louky a místo chemie začali sázet na přírodní cestu. V současnosti jejich farma na Vysočině není jen o medu – je to promyšlený systém péče o krajinu, včely a budoucnost. Víc o tom v rozhovoru prozradil sám Josef Kölbl.
Jaký byl váš osobní impulz začít s včelařením a co vás vedlo k tomu dělat věci jinak?
Začal včelařit švagr Honza, bratr manželky. Začali jsme včelařit s ním, až jsme se trhli zvlášť. Koníček nakonec přerostl v rodinné podnikání. Po čase jsme nicméně viděli, jak zkostnatělým oborem je včelaření. Staré metody, nic se neposouvalo, a když, tak jedině k horšímu. Proto jsme se se zájmem seznámili s termosolárním úlem od Romana Linharta, jenž v té době učil na včelařském učilišti, na které manželka začala chodit, abychom zachytili o včelách co nejvíc.
Zmiňujete, že koníček přerostl v rodinné podnikání. Jak do včelaření zapojujete děti?
Máme tři děti, tři holky, šest let, pět let a 1,5 roku. Nejstarší dcera se o včelaření aktivně zajímá. Prostřední dcera tíhne ke hře na housle. Děti jsou zatím malé a teprve se ukáže, jak k rodinné firmě přistoupí. Ukazujeme jim, co děláme a co nás živí. Chceme, aby to viděly a věděly, co je nedílnou součástí našeho života.
Co podle vás přesně znamená moderní a udržitelné včelaření v praxi?
Včely nechováme jen na med. Snažíme se o popularizaci jejich ochrany ve společnosti. Sami vysazujeme v okolí úlů luční kvítí. Semínka nabízíme i na našem eshopu, aby mohl každý přiložit ruku k dílu. Celkově podporujeme biodiverzitu a nezatěžujeme včely zbytečnou chemií. Například zmiňovaný termosolární úl je moderní v tom smyslu, že se jedná o rozvinutý včelařský úl, který dokáže včely chránit před parazitem kleštíkem včelím nechemickou cestou, tedy teplem. Velké teplo se kleštíkovi nelíbí a hyne. V těchto úlech včelaříme téměř pět let a letos máme na louce dvacet termosolárních úlů.
Jaké jsou největší výzvy, kterým jako moderní včelaři čelíte v porovnání s tradičním včelařením?
Všichni včelaři čelí tomu samému – infekčnímu tlaku, nemocem a parazitu kleštíkovi včelímu. To jsou nejzásadnější problémy dnešního včelařského světa všude. Udržet včely v dobré zdravotní kondici je více náročné než v minulých letech. My do tohoto boje nasazujeme právě termosolární úly.
Jaký význam má ochrana včelstev pro budoucnost naší planety?
Včelaření je nyní minimálně u nás v Česku moderní záležitostí a včela se stává také prvkem při různých marketingových akcích, co je dobře. Upozorňuje se na to, že je včela důležité a je potřeba k ní přistupovat skutečně odpovědně. Včela je nejvýznamnější opylovač a je stěžení pro velké množství zemědělských plodin. My, jelikož jsme včelařská farma, nemáme pouze marketing na ochranu včely, ale přistupujeme k činům. Za poslední dva roky jsme investovali přes 600 tisíc korun do rozvoje včelařského vybavení.
Jak vnímáte vztah mezi tradičním řemeslem a moderní technologií ve vašem podnikání? Myslíte, že je možné tyto dva přístupy dobře propojit?
Včelařský obor se poslední desítky let příliš nerozvíjí. Včelaři se bojí investovat do svých včelnic, což je také způsobeno nízkými prodejními cenami medu v tuzemsku. My jsme toto prolomili a investice do farmy a včel jsou nás mezi nejvyššími firemními prioritami a jako nejvyšší priorita z pohledu včelařské farmy.
Autor: Tereza Šimurdová
Včely chováme pro budoucnost
Metro | Strana 20 | 27. června 2025
Další média, kde jsme zabzzzučeli
- Web Forbes, říjen 2023
- Český rozhlas Radiožurnál, září 2023
- Kniha Perly v botě od Jakuba Koháka
- Web iGlanc, říjen 2023
- Dobré ráno v České televizi, listopad 2023
- Deník MF Dnes, prosinec 2023
- Reportáž v TV Noe, červen 2024
- Události v regionech ČT, červenec 2024
- Rozhovor pro ČRo Vysočina, srpen 2024
- Časopis Marianne, září 2024
- Medové odpoledne na zahradě u Agáty Hanychové
- Web Hospodářské noviny, říjen 2024
- Reportáž v pořadu Rady ptáka Loskutáka, listopad 2024
- Web Žena.aktuálně.cz, březen 2025
- Dobré ráno v České televizi, březen 2025