NašeZahrada.cz, červen 2025: rozhovor Včelám můžeme pomoct i my

Specializovaný webový magazín NašeZahrada.com se dlouhodobě zaměřuje na vše kolem okrasných i užitkových zahrad. Přináší spoustu praktických rad, tipů a nápadů, jak se o ně starat a udělat je co nejhezčí. Najdete zde zajímavé články, fotoreportáže a videa o pěstování ovoce a zeleniny, bylinek, kytiček nebo stromů, stranou zájmu však nezůstávají ani houby, domácí zvířata a další témata.

Včelařství Domovina na webu NaseZahrada.cz

Jako třeba včelaření. Není proto náhoda, že nás šéfredaktor Radek Štěpán požádal o rozhovor, ve kterém bychom čtenářům prozradili, proč jsou včelky tak důležité a co je v současnosti nejvíce ohrožuje. S díky jsme přijali a během příjemného povídání se dostalo i na med ve vyváženém jídelníčku, termosolární úly či možnosti, jak může život včelám zlepšit každý z nás. Ostatně, přečtěte si to sami:

Včelař Josef Kölbl: Včelám můžeme pomoct i my

Včely jsou pro ekosystém a pro člověka jako takového naprosto nepostradatelné. O tomto faktu nelze diskutovat. Nejde přitom určitě pouze o med. Jejich život ale není zvláště v dnešní průmyslové a počítačové době zrovna jednoduchý. Já jsem se právě na včely a různé aspekty okolo nich zeptal včelaře Josefa Kölbla. Právě on spolu s manželkou Alenou stál v roce 2016 u zrodu včelařské farmy sídlící na Vysočině. Manželé se věnují nejen péči o včely a výrobě různých skvělých produktů, ale aktivně se angažují také v celospolečenském tématu ochrany včelstev a jejich významu pro budoucnost planety Země.

Včely jsou pro člověka mnohem důležitější, než se zdá. V čem?

Protože jsou významným opylovačem a záleží na nich mnoho zemědělských plodin. Chcete pít kafe? Tak mějte rádi včely, protože i tato pochoutka je na včelách závislá. 🙂

Jak by vypadal náš jídelníček, kdyby včely nebyly součástí ekosystému?

Bez včel bychom přišli zhruba o 60 % potravin. Výrazně by ubylo ovoce a zelenina, zmizelo by rovněž kakao nebo vanilka. Přišli bychom také o běžně používané oleje.

Proč v současnosti včel ubývá?

Na vině je především proměna zemědělské krajiny, klimatické změny včelám také nepomáhají, ale největší problém je parazit kleštík včelí (Varroa Destructor), který poškozuje včelu fyzicky na její kutikule, ale je také přenašečem virů a nemocí. Lze si ho představit jako takové klíště u včel.

Včelařství Domovina na webu NaseZahrada.cz

Nepříjemným škůdcem je bezesporu kleštík včelí. Vy proti němu používáte inovativní metodu. Je to tak?

Již pátým rokem používáme termosolární úl, který vynalezl český vědec a včelař RNDr. Roman Linhart. Tento úl umí pracovat s teplem a pomocí termoléčby včely zbavuje kleštíka nechemickou cestou. Nyní máme těchto úlů 22 a chceme každý rok tento počet navyšovat a dále nepoužívat obyčejné úly.

Jen pro zajímavost, jak postupují jiní včelaři?

Ve včelaření jsou používané levné úly např. typu Langstroth. Tento úl je více než 100 let starý a nelze na něm držet krok s dobou. Do tohoto úlu lze dávat jako léčivo chemické léčiva či kyseliny. Ani jedna cesta se nám nelíbí.

A co my nevčelaři? Jak mohou zlepšit život včelám obyčejní lidé?

Starejte se o svou přírodu kolem vás. Není to jenom o včele, ale hmyzu celkově. Pěstujte kytičky, které jsou pro včely a hmyz užitečné, nepoužívejte agresivní hnojiva, pěstujte krásné košaté trávníky, které kvetou, udržují vláhu, zadržují rovněž polétavý prach. Příroda není o tom, že přijdu z práce a mám doma bezúdržbovou zahradu o kterou se nemusím starat. Takhle by to fungovat nemělo.

Pojďme trochu k samotnému včelaření? Co vás na něm baví nejvíce?

Baví mě ty včely a práce s nimi. Byť je včelaření fyzicky náročné, tak se dá u něj duševně odpočinout.

Trochu dětská otázka… Bojíte se žihadel? Kolik jich třeba ročně dostanete?

Žihadel se samozřejmě bojím a stále je dostávám a bolí to pořád stejně. Proto včelařím nejen ve včelařské kukle, ale používám také kombinézu na celé tělo a rukavice. Nicméně ročně dostávám méně žihadel než na začátku. I tak se to pohybuje v desítkách žihadel ročně. To se dá vydržet. 🙂

Včelařství Domovina na webu NaseZahrada.cz

Jaké včelí produkty máte nejraději?

Nejraději mám med a pyl. Z medu vyrábíme naše ochucené medy, které mám moc rád.

Doporučil byste nějaký produkt konzumovat pravidelně?

Určitě med. Je to super přírodní sladidlo. Nicméně pozor, i med obsahuje velké množství cukrů, po kterém se nabírá na váze. Proto i báječný medíček doporučuji konzumovat s ohledem na zdravý životní styl.

Včelař Josef Kölbl: Včelám můžeme pomoct i my

NaseZahrada.com | Aktuality | 19. června 2025 | On-line verze

Další média, kde jsme zabzzzučeli

Používáme ověření věku Adulto