Aspartam a ostatní „nebezpečná“ sladidla

Posledních pár týdnů se v médiích hojně probírá aspartam. Důvod? Světová zdravotnická organizace (WHO) ho údajně přidá mezi rakovinotvorné látky. Panika však není na místě. Povím vám, proč se aspartamu a ostatních nízkokalorických sladidel nemusíte tolik bát.

Aspartam a umělá sladidla

Trochu té chemie pro začátek

Co jsou vlastně umělá sladidla zač? Pro lepší pochopení nejprve představím sladidla a jejich tři hlavní skupiny obecně. Prosím, seznamte se:

  • Cukry – sacharidy, které se skládají z 1 až 10 cukerných jednotek. Mezi zástupce patří glukóza a fruktóza, maltóza, laktóza a sacharóza.
  • Cukerné alkoholy (polyoly) – částečně nebo zcela nestravitelné sacharidy, třeba erythriol, xylitol, maltitol a sorbitol. Běžně se s nimi setkáte ve žvýkačkách a zubních pastách. Mají nižší energetickou hodnotu než cukr a nižší či nulový vliv na kolísání hladiny krevního cukru. Některé vás mohou pěkně prohnat na toaletě.
  • Nízkokalorická sladidla – látky přírodního či syntetického původu, například acesulfam-K (E 950), fenylalanin, cyklamát (E 952), sukralóza (E 955), stévie, sacharin (E 954) či aspartam (E 951) Jsou to cumlíky s mnohonásobně vyšší sladivostí než cukr, takže stačí špetka a sladí jako hrom. Někdy je doprovází nehezká pachuť.

Jsou sladidla nebezpečná?

Zákony hovoří jasně. Na základě dlouholetých studií určují, která sladidla se mohou v Evropské unii používat, jaké je jejich nejvyšší povolené množství (ADI) a do kterých potravin se smí přidávat. A umělá sladidla patří mezi ty nejvíce testované látky v lidské výživě, takže při rozumné konzumaci žádný strach.


Co udává hodnota ADI (Acceptable Daily Intake)? Je to množství potravinové příměsi, kterou můžete sníst za den a neohrozíte své zdraví. Zkrátka ji můžete po celý život a nic vám z ní nebude.


Na druhou stranu ve zdravém životním stylu a vyváženém jídelníčku se průmyslově zpracované potraviny snažíme omezovat. Za základ pitného režimu volíme čistou vodu a jiné neslazené nápoje jako zelený čaj či kvalitní káva. A proto bacha i na potraviny slazené nízkokalorickými sladidly. Nepřehánět!

Kontroverzní téma č. 1 – je aspartam karcinogenní?

Toť otázka!? Aspartam řadíme mezi nejznámější sladidla vůbec. Je přibližně 200x sladší než cukr! Jeho sladká chuť nastupuje v ústech se zpožděním a zároveň déle zůstává. A ta mediální hysterie začala po vydání článku o tom, že aspartam se prý podle nových doporučení International Agency for Research on Cancer (IARC) dostane do kategorie 2B „potenciální karcinogen“.

Jenže těch kategorií faktorů, které podle IARC ovlivňují vznik rakoviny, je více a to je důležité:

  • 1 – způsobuje rakovinu (kouření, alkohol, uzeniny),
  • 2A – pravděpodobně způsobuje rakovinu (červené maso),
  • 2B – možná způsobuje rakovinu (aloe vera, nakládaná zelenina, radiové vlny mobilních telefonů, možná aspartam),
  • 3 – neklasifikované jako riziko rakoviny.

Pohled z odstupu ukazuje, že kolem nás je mnoho faktorů, které snad mohou za nádory, aspartam v tom rozhodně není sám. Samozřejmě také záleží na množství přijatého aspartamu – jeho ADI je přes 14 plechovek dietní coly za den! Znovu tedy opakuji: není nutné panikařit. A na rozhodnutí WHO zda skutečně zařadí aspartam do skupiny 2B, si ještě budeme muset počkat.

Kontroverzní téma č. 2 – poškozují sladidla náš mikrobiom?

Konzumace nízkokalorických sladidel špatně působí na střevní mikrobiom. Toto tvrzení podporují nové důkazy, že umělá sladidla v našem těle nejsou tak úplně neškodná. Ale data o tom, že by poškozovala náš mikrobiom, zhoršovala glukózovou toleranci či jinak poškozovala naše zdraví, chybí.

Vyzkoušejte naše top ochucené medy:

jahodový | malinový | borůvkový | ananasový | rybízový

Obecná rada je však jasná: nápoje a potraviny s umělými sladidly jen občas.

Naopak v řadě případů můžou být sladidla výhodou. Třeba proto, že nezpůsobují zubní kaz. Nahradíte-li jimi sladké nápoje, snížíte svůj příjem energie a zlepší se váš kardiometabolický profil. Při hubnutí ovšem vnímejte náhradní sladidla jako přestupní stanici, ne konečnou.

Aspartam a umělá sladidla

Cílem tohoto článku rozhodně není obhajovat pravidelné pití nápojů s obsahem umělých sladidel. Pokud však máte jednou za čas chuť na nápoj s umělými sladidly, bez výčitek si ho dejte. A nezapomínejte, že základ pitného režimu by měla vždy tvořit čistá voda.

Zdroje:

Medailonek Petra

Petra Zapletalová

Kdo pro vás připravuje Nutriční koutek a Medové recepty? Naše nutriční specialistka Petra Zapletalová zdravou a vyváženou stravou doslova žije. O vliv stravování na lidské tělo se zajímá už od 15 let, pak vystudovala Univerzitu Karlovu a teď pracuje ve své vlastní poradně. Kromě toho se stará o čtyři potomky a bdí nad jejich zdravým růstem. A to je teprve pořádná fuška! Na své práci miluje možnost zlepšovat náš život – tu upraví hmotnost, tam řeší zdravotní trable, onde radí se správnými návyky. Stravovacími, samozřejmě.