Jahody a jejich vliv na zdraví. Napovím, proč se opravdu vyplatí je jíst
Jahody a léto jdou prostě dohromady. Pokud je chcete mlsat po celý rok, ideální řešení představuje jahodový med. Skvělý jen tak na lžičce i jako surovina v mnoha pokrmech. V čem vlastně tkví kouzlo nejpopulárnějšího letního ovoce? My už to víme: skvělou chuť doplňuje množství vitamínů a dalších látek, povyšující jahody na udatného bojovníka proti četným zdravotním neduhům.
Jahodník (Fragaria vesca L.) u nás roste hlavně v lese (jahody lesní) a na polích (jahody zahradní). Přestože ho znali už Římané, na českém území se s jeho pěstováním ve velkém začalo překvapivě hodně pozdě. V průběhu 19. století v oblasti Neveklovska. První odrůdy pocházely (nepřekvapivě) až z Ameriky.
Co obsahují jahody
Dnes za jeden rok sníme kolem 3 kilogramů jahod na osobu. Což je dobře. Jahody obsahují spoustu vitamínu C (víc ho má snad jen černý rybíz), jehož kladný vliv na naše zdraví i při nachlazení je proslulý. Plod jahodníku (přesněji bychom měli hovořit o zvětšeném okvětním lůžku) ukrývá také:
- vitamíny (provitamín A, B, E),
- flavonoidy(katechin, kvercetin),
- vlákninu a antioxidanty (anthocyanin),
- minerály (draslík, fosfor, hořčík, mangan, síru, vápník, zinek, železo),
- kyseliny (citrónovou, ellagovou, chininovou, jablečnou, listovou, salicylovou, šťavelovou – i proto jsou jahůdky skvělé s mlékem, neboť je neutralizuje).
Jahody a jejich účinky na organismus
V jahodách naopak nenajdete přírodní cukry, proto jsou dobré při dietě, spalování tuků a snižování váhy. To však není ani zdaleka všechno. Jahody mají pozitivní vliv na zažívání, neboť regulují překyselení žaludku. Zároveň zabírají proti zácpě i žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům. Posilují srdce, nervy, mozek a imunitu, pomáhají při artritidě, revmatismu a dně. Zlepšují stav kostí.
- Přečtěte si ještě: tipy na využití ochuceného medu pro zdraví
K dalším fajn účinkům jahod patří snižování rizika vzniku diabetu 2. typu a rakoviny. A taktéž péče o kůži, oči a vlasy nebo protizánětlivé účinky. Pojídání jahod se doporučuje při chudokrevnosti a vysokém krevním tlaku, ale také v těhotenství, kdy přispívají k prevenci výskytu novorozeneckých vad. Podporou regenerace buněk urychlují hojení a zpomalují stárnutí. Podle řady studií se uplatní dokonce jako afrodiziakum, protože podporují krevní oběh v pohlavních orgánech.
Mlsání jahod – které recepty vyzkoušet?
Nechte se svést jahodami, dopřát si je pravidelně se vyplatí. Doporučuji sladit čaj naším jahodovým medem, který obsahuje pouze čerstvé, lyofilizované jahůdky od lokálních pěstitelů. Nejen v létě vás nadchne jahodový ledový čaj. Vyzkoušejte ještě naše slaďoučké recepty s jahodami, jsou snadné a tááák dobré:
- piškotové úly s jahodami a jahodovým medem,
- jahodové nanuky s kokosovou smetanou,
- májový dort s jahodami a medem,
- jahodová marmeláda s medem,
- jahodová medová granola.
Přeji dobrou, zdravou, jahodovou chuť!