Černý rybíz, vitamín C a med

Podzim už pomalu začíná klepat na dveře a s ním i období rýmiček, kašlíků a dalších projevů nachlazení. Vynikajícím způsobem, jak s podzimními útoky bacilů zatočit, představuje dostatek vitamínu C v těle. Velké množství ho najdete například v černém rybízu, na kterém si pochutnáte v našem Medvědovi rybízovém.

Vitamín C posiluje přirozenou obranyschopnost a zvyšuje odolnost proti chladu. Ve spojení s otužováním (např. saunováním), pohybem, sportem, dostatkem spánku a zdravou stravou obecně vytváří účelnou hráz proti neřádům, které se během sychravého podzimu snaží proniknout do organismu.

Černý rybíz plody

Jak vitamín C pomáhá lidskému tělu

Kyselina L-askorbová, jak se vitamín C označuje v chemickém názvosloví, však pomáhá našemu zdraví nejen na konci roku. Jedná se dokonce o nejčastěji používaný vitamín. Aby ne, když zabírá při infekcích a infekčních chorobách vůbec, uplatňuje se při tvorbě vaziva a snižuje pravděpodobnost vzniku srdečních a cévních onemocnění. „Céčko“ je vynikající při hojení ran, regeneraci kostních tkání a fyzické aktivitě.

Má to ovšem jeden háček. Vitamín C si lidské tělo neumí ani vyrábět, ani ukládat do zásoby. Důležité je proto konzumovat ho pravidelně (se slaďoučkým Medvědem to není problém) a v přiměřeném množství, neboť jeho nadbytek organismus nevyužije a v moči vyloučí z těla. Děti do 6 let by měly denně získat z potravy 50 až 70 mg vitamínu C, mládežníci do 15 let až 100 mg a dospělci podle věku, pohlaví a fyzické námahy až 130 mg.

Černý rybíz bohatý zdroj vitaminu C

Pozitivní vliv černého rybízu na naše zdraví

Právě černý rybíz platí za mimořádně bohatý zdroj vitamínu C, mnohem hodnotnější než většina ostatního ovoce. Kam se na černý rybíz hrabou pomeranče nebo citróny! Vždyť 100 g černého rybízu obsahuje 150 až 230 mg vitamínu C, takže s pořádnou hrstí máte denní dávku pořešenou. Rybíz navíc díky svému kyselému prostředí dokáže „céčko“ déle uchovat.

Černý rybíz je král. Dostal se k nám ze severní Asie a řadíme ho mezi tzv. superpotraviny. Kromě toho, že obsahuje opravdu hodně vitamínu C, ukrývá také vitamíny B, E a P, posiluje činnost srdce, svalů a žaludku, mírní průjem a vůbec řeší rozhozené trávení. Slouží jako prevence v boji proti ledvinovým kamenům, rakovině, demenci, artritidě, ateroskleróze a řadě jiných zdravotních obtíží. Zásluhou lehce stravitelné glukózy a fruktózy dodává dostatek energie.

Perfektní způsob, jak do sebe dostat vitamín C v černém rybízu, dokáže vykouzlit sklenička našeho ochuceného Medvěda rybízového.

Prohlédněte si naše medové pochoutky s černým rybízem

Černý rybíz zdraví prospěšný