Med a káva aneb malý průvodce kávou 3.

O medu a kávě jsme si povídali už dvakrát. Probrali jsme, že je můžeme používat společně (samozřejmě záleží na vhodném receptu – a jeden takový si představíme opět na závěr) a že káva má, stejně jako med, pestré využití v posilování organismu. Například podporuje srdeční činnost a pozitivně působí na zažívání. Víme už, kde se pěstuje kávovník, jak se z něj káva získává a z čeho se skládá. Seznámili jsme se s pražením a mletím kávy a představili si běžně používané kávovary.

Je tedy na čase vrhnout se do báječného světa alternativních způsobů přípravy kávy.

Existuje jich celá řada a liší se požadavky na používanou surovinu, technologickým řešením i místem a dobou vzniku. Všechny si ani nestihneme představit. Například, kdo rád experimentuje a cestuje, ocení rychlou a snadnou přípravu kávy v aeropressu. Tento ruční kávovar, který vyrábí kafíčko výrazné chutí a bez smítek, vymyslel Alan Adler. Děkujeme!

Alternativní, často zároveň tradiční způsoby jak vařit kávu

Další fešák si říká Dripper (nebo také Hario), připomíná porcelánový hrníček s podšálkem a vznikl v Asii. Káva se v něm jednoduše a bez dlouhého čekání připravuje filtrováním přes papírový filtr. V cestovní variantě v sobě spojuje mlýnek a překapávač. Z východu, z arabských zemí, též pochází džezva – nikoliv náhodou se osvědčila hlavně při přípravě pravé turecké kávy. Lógr však zůstává v nápoji, proto se káva musí umlít skutečně najemno.

Klasiku mezi tradičními kávovary představuje french press. Patří mezi nejrozšířenější způsoby přípravy kávy na světě. Tady žádný lógr nehrozí, údržba je navíc nenáročná. Mnohem méně známá je skleněná váza ve tvaru přesýpacích hodin s prapodivným názvem chemex. Stvořil ji roku 1940 extravagantní Američan Peter Schlumbohm a kožené držadlo v zúžení ochrání vaše prsty před popálením.

Asi nejslavnějším pánem, který spojil svůj život s kávou, byl vousatý Alfonso Bialetti, který roku 1933 přišel s věcičkou zvanou moka express. V Itálii, odkud pocházel, se tato hliníková konvička s nádobkou na vodu a sítkem na kávu těší takové popularitě, že se dědí z generace na generaci. Obskurně vyhlížející vacuum pot je ještě starší, objevil se v Německu již v 18. století.

Recept na kokosovou roládu s medem

A ještě slibovaný recept: na kokosovou roládu s medem. Pečlivě promíchejte 150 g másla, 130 g strouhaného kokosu, 50 g medu a 1 balíček vanilkového cukru a nechte odpočívat v chladničce. Nadrťte 300 g světlých sušenek a smíchejte se 150 g moučkového cukru, 100 g medu kávového a 30 g kakaa. Po lžičkách přidávejte 100 ml silné černé kávy s lógrem. Toto vláčné těsto vyválejte na pocukrovaném válu na obdélník, potřete ho náplní a jemně zamotejte do rolády. Pocukrujte vanilkáčem a po vychlazení nakrájejte na řezy. Ať to chutná!

Med a káva