Velikonoční jidáše
Nevím jak vy, ale já miluju kynutá těsta. Všechny druhy a při každé příležitosti. A nejlepší je samozřejmě čerstvě upečené, protože tak ho máme u nás doma nejraději. Pepík ten už čmuchá kolem i když je to ještě teplé. Nebo právě vytažené z trouby. Prostě kynuté těsto je nejvláčnější první den a to je taky ten čas, kdy ho sníme. Nečekáme na nic.
Na Velikonoce děláme tradičně jidáše a mazanec. Já osobně mám jidáše raději, takže dnes Vám ukážu, jak je děláme u nás. Je to sice klasika stokrát obehraná, ale není nad to, navodit si velikonoční náladičku. A třeba hledáte recept na jidášky, protože žádný nemáte. Takže tady je.
Co budeme potřebovat na těsto?
- 500 g hladké mouky
- 70 g másla
- 2 žloutky
- 300 ml smetany 30%
- 80 g cukru krupice
- 25 g droždí
- špetka soli
- kůra z poloviny citronu
Co budeme potřebovat na potření?
- 1 vejce
- 2 lžíce vody
- 3 lžíce květového medu
- 1 lžíce másla
Nejdřív si připravíme kvásek. Rozdrobené droždí smícháme s lžičkou cukru. Nejlepší je droždí namačkat vidličkou. Cukr s droždím po chvíli vytvoří řidší kaši. Do kaše přidáme 100 ml vlažné smetany a lžíci mouky. Necháme 10 minut kvasit.
Než kvásek vzejde tak si mezitím v míse smícháme ostatní suroviny. Upozorňuji, že máslo je lepší změklé a rovněž žloutky by měly mít pokojovou teplotu. Také smetana musí být vlažná. Do této směsi přidáme vzešlý kvásek a zpracujeme na kypré těsto, které necháme alespoň jednu hodinu kynout pod utěrkou v míse. Těsto zdvojnásobí objem.
Jakmile je těsto vykynuté, tak ho prohněteme a vyženeme z něj vzduch. Těsto rozdělíme na 24 dílku a každý dílek proměníme na tenký váleček o délce asi 25 cm. Z válečků vytvoříme tvary jidášků.
Smotané jidášky potřeme rozšlehaným vejcem s vodou a necháme kynout dalších 20 minut. Rozpálíme troubu na 180 ⁰C a pečeme asi 15 minut dokud nejsou zlaté.
Mezitím rozpustíme máslo s květovým medem, pozor nespálit, a ještě horké jidášky po vyndání z trouby potíráme medovou směsí.
Dobrou chuť.
Ps: Jidáše chutnají skvěle, když jsou pomazané některým ochuceným medem.