Řeřicha peruánská "Maca" a med

Přezdívky jako peruánský ženšen či peruánská viagra hovoří za všechno a vykreslují před námi bylinu takřka všemocnou, zázračnými účinky oplývající. Pověst, která řeřichu peruánskou předchází, však není příliš daleko od pravdy. Tahle kytka totiž skutečně umí divy a našemu zdraví je velice prospěšná. My ji přidáváme do Medvěda maca… cože to, maca? Vysvětlíme a ještě o řeřiše přidáme spoustu zajímavostí.

Maca (nebo také maka) je české označení pro řeřichu peruánskou (Lepidium meyenii), rostlinu z Jižní Ameriky, která se v poslední době těší nebývalé popularitě díky svému pozitivnímu vlivu na lidský organismus. Její blahodárné schopnosti znali už obyvatelé peruánských And ještě před vznikem mocné říše Inků. Bulvy řeřichy pojídali vařené i pečené v popelu, ale také strouhané, sušené a rozvařené v mléce na kaši. Kvašený nápoj z ní se nazývá „maca chica“.

Sušenky s macou a skořicí

Tradiční peruánské lékařství využívalo řeřichu k léčbě souchotin, neplodnosti, chudokrevnosti, nádorů žaludku, poruch čmýry, obtíží při přechodu i pro povzbuzení mužské „mužné síly“.

Moc řeřichy peruánské zřejmě souvisí s drsnými vysokohorskými podmínkami, ve kterých roste. Pro přežití v nadmořské výšce až 4 500 metrů, v kamenitých lokalitách s ostrým sluníčkem, třeskutou zimou (do -20 °C) a prudkým vichrem, si vytváří síly a energie na rozdávání. Patří k nejvýše se vyskytujícím rostlinám a po přesazení do teplejších oblastí dokonce zpomaluje růst, tak moc má hory ráda.

Huayna Picchu pohoří v Peru kde se Maca vyskytuje

Historie řeřichy peruánské

Zmínku zasluhuje nejen zeměpisná výška výskytu řeřichy peruánské, ale také doba jejího využívání lidmi. O schopnostech byliny, téměř neomezeném zásobníku energie a plodnosti, věděli jihoameričtí domorodci a po objevení kontinentu bylo jen otázkou času, než se dostane i do Evropy. Vojáci conquistadorských armád se začali macou „dopovat“ před bojem natolik, až některým z nich nezdravě zvýšila libido. V roce 1553 rostlinu zevrubně studoval Cieza De Leon.

O sto let později už bylo jasné, že maca je dobrá jak pro povzbuzení plodnosti a doplnění energie, ale i pro léčbu řady neduhů. Důkladně ji popsal a do botanické taxonomie zařadil Gerhard Walpers roku 1843, ovšem na využití v globálním měřítku si řeřicha peruánská musela ještě nějakou dobu počkat. O tom – a podrobně taktéž o léčivých účincích macy – si však budeme povídat příště.

❤️ Prohlédněte si naše medové pochoutky s Macou

Řeřicha peruánská a med

Medvěd Maca

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení