Kurkuma a med

Mlsat a zároveň udělat něco pro posílení svého organismu? To přesně jsou důvody, proč do našeho Medvěda přidáváme kurkumu. Získáme dvojnásobnou porci zdraví: slaďoučký med a superpotravina indický šafrán, jak se také kurkumě říká, společně umí věci. Kde se vlastně toto koření bere, k čemu se využívá a jaké přesně má zdravotní účinky?

Pro zdroj kurkumy se musíme vypravit do tropické Asie, například do Indie, na Srí Lanku nebo k ostrovům Indonésie. Tam všude se daří rostlině zvané kurkumovník dlouhý, z jejíhož sušeného mletého oddenku se koření získává. Jeho výrazná žlutá až žlutooranžová barva ho předurčuje k barvení potravin a také ke zvýšení jejich trvanlivosti.

Kořen kurkumy

Využití kurkumy je široké

Asi nikdo se nebude divit tisícileté tradici využívání kurkumy v Asii. Zmiňovaly se o ní již staroindické védy a dnes se s ní vydatně pracuje v indické, pákistánské, perské a thajské kuchyni, ostatně kurkumin je hodné éčko E100. Vyrábí se z ní škrobová moučka a bez kurkumy si nelze představit hořčici a hlavně koření kari (tvoří ho zhruba z 50 %).

Kurkumovníky se pěstují jako okrasné květiny, nacházejí uplatnění v kosmetice a některé se díky zajímavé chuti krájí do salátků jako zelenina.

Kurkuma

Kurkuma léčí a uzdravuje

Vzhledem k tomu, že obsahuje biologicky aktivní látky se silnými léčivými účinky, hodí se skvěle k boji s různými nemocemi a zdravotními obtížemi. Kurkuma podle řady výzkumů snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, Alzheimerovy choroby i nádorů. Doporučuje se podávat při zánětech, má antioxidační účinky a pomáhá v prevenci deprese.

Kurkuma dokonce údajně zpomaluje stárnutí organismu a především u starších osob snižuje riziko onemocnění mozku. Tradiční asijská medicína věří v její pozitivní vliv při léčbě alergií, horečky, bolestí hlavy nebo trávicích obtíží.

S kurkumou to ovšem na druhou stranu nepřehánějte, jinak může hrozit bolehlav, krvácení, břichabol či alergické reakce. V praxi to znamená 1 gram kurkuminu denně, což při jedné lžičce Medvěda kurkumového každý den není žádný problém. Ba právě naopak, můžete si ho dopřát dle libosti.

❤️ Prohlédněte si naše medové pochoutky s kurkumou

Kurkuma

Medvěd kurkumový

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení