1+1 ZDARMA u nás na medové pochoutky 🍯🍯

Med, zázvor a jeho léčivé účinky

O původu, taxonomii a vzhledu zázvoru jsme si už tady povídali. Seznámili jsme se též s jeho chutí i rozšířenými způsoby využití. Podívejme se teď konkrétně, jak nám zázvor pomáhá s utužováním našeho zdraví a co všechno dokáže vyléčit.

Nyní už víme o zázvorovém čaji, limonádě, pivu a vínu, o dochucování masa a pečiva, o výrobě zázvorových perníčků, kávy a marmelád nebo o kandovaném zázvoru. Nejpraktičtějším způsobem jeho konzumace zůstává náš Medvěd zázvorový, který skvěle spojuje pikantní chuť zázvoru se sladkostí medu.

Za originální chuť, vůni i valnou část léčivých účinků zázvoru „může“ především jeho hlavní biologicky aktivní složka gingerol. Tento přírodní olej se silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky si dokáže poradit opravdu s celou řadou zdravotních neduhů.

Zázvor superpotravina

Co léčí zázvor s medem

Už to tak vypadá, zázvor je superlék. Pomáhá s mnoha obtížemi a jeho pravidelným mlsáním v medu utužujete imunitu. Zázvor například zvládá nadýmání a plynatost. Schopností zrychlit vyprazdňování žaludku a střev zmírňuje chronické zažívací potíže (projevující se bolestí břicha). V kombinaci se skořicí, mastichou a sezamovým olejem zmenšuje bolest a ztuhlost kloubů u pacientů s artrózou.

Medvěd zázvorový je také efektivním bojovníkem proti nevolnosti. Platí na mořskou nemoc, mdlé stavy v dopravních prostředcích, zvracení po operacích i na tzv. ranní nevolnost v těhotenství (v takovém případě se však raději poraďte se svým lékařem). Dokonce ho lze užívat jako afrodisiakum!

Stejně se uplatní při potírání infekcí, například viru RSV (viník zánětů dýchacích cest) nebo bakterií v dutině ústní (způsobují záněty dásní a okostice). Nachlazení léčí i díky hřejivému pocitu, který podporuje pocení. Vyzkoušejte ostatně vitaminovou raketu v podobě čaje se zázvorovým medem, do kterého přidáte šťávu z jednoho citronu a hřebíček.

Zázvor proti nemoci

Na co ještě pomáhá Medvěd zázvorový

Malé či velké bolístky, zázvor se hodí na všechny. Blahodárně tlumí svalovou bolest po fyzické námaze, sportu a cvičení. Přisuzují se mu antidiabetické účinky a snižováním hladiny cukru i cholesterolu v krvi výrazně omezuje riziko chorob srdce a cév. Pomáhá při prevenci nádorů, obzvláště rakoviny slinivky břišní, prsu či vaječníků. Zázvorový medvěd vám navíc bude báječně chutnat.

Dvojnásob důležitý je zázvor pro ženy – a nejen pro těhotné. Podle mnoha odborníků totiž tiší menstruační bolesti stejně dobře jako ibuprofen či jiné léky. Přispívat taktéž může k ochraně před Alzheimerovou nemocí a vůbec zlepšuje fungování mozku včetně paměti. Lžička Medvěda zázvorového denně to jistí!

Prohlédněte si naše medové pochoutky se zázvorem

Zázvor a med