🚚 DOPRAVA ZDARMA NAD 500 KČ

Aronie a med

Za devatero zahradami a devatero skleníky rostla, kvetla jedna zázračná rostlina, která svými kouzly a čáry vyzrála nad každou nemocí. Myslíte si, že tak začíná vyprávění pro malé děti? Kdepak, nejedná se o žádnou pohádku, taková rostlina skutečně existuje. Jmenuje se temnoplodec a u příležitosti naší nové příchutě Medvěd – višeň s aronií si ji teď pěkně představíme.

Aronie

Opadavý keř z čeledi růžovitých temnoplodec je v našich luzích a hájích známý podle svého latinského názvu spíše jako aronie (arónie). Říká se mu také černý jeřáb – to podle vzdálené příbuznosti s jeřábem (ale i hrušní) a podle plodů, které se jeřabinám nebo černému rybízu podobají. Ty tmavé kuličky mají lehce nasládlou a trpkou chuť, která však při smíchání s medem mizí.

A obsahují tolik vitamínů a dalších užitečných látek, že si aronie vysloužila zařazení mezi superpotraviny (např. černý rybíz, maca, kurkuma, chilli).

Jeřáb

Původ a složení aronie

Temnoplodec pochází ze Severní Ameriky, kde jeho skvělých vlastností využívali indiáni. Na starý kontinent se dostal počátkem 18. století a řádně ho prozkoumal až Mičurin, věhlasný ruský šlechtitel a ovocnář. Zásluhou své rezistence vůči chorobám, plísním, škůdcům, suchu a průmyslovému znečištění hojně roste i pod stromy v zahradách, parcích či na okraji lesů.

Hledáte-li skutečnou vitamínovou bombu, aronie pro vás bude to pravé. Kromě pořádné dávky vitamínu C se v ní nachází i vitamíny A, B1, B2, B6, B9, E, K a P. Z minerálů a stopových prvků nechybí draslík, fluor, hořčík, mangan, vápník, zinek a železo. A samozřejmě ani jód, tolik důležitý pro dobré fungování štítné žlázy, rozvoj mozku a správný vývoj plodu. Mimořádnou popularitu si temnoplodec získává díky obsahu rutinu, sorbitu (sladidlo vhodné i pro diabetiky) a hlavně mimořádně vysoké hodnotě antioxidantů (antokyanů).

Lyofilizovaná aronie

Využití aronie při zdravotních obtížích

Součet všech uvedených látek dělá z temnoplodce jedinečného bijce civilizačních nemocí jako vysoký krevní tlak, stres, žaludeční poruchy, hemeroidy, křečové žíly či vysoký krevní tlak. Vyznamenává se i při boji se zhoubnými nádory (zvláště v zažívacím traktu), chronickými záněty, selháním jater, aterosklerózou a cukrovkou.

Aronie se též hodí jako prevence proti nachlazení, chřipce a kardiovaskulárním chorobám. Pomáhá udržovat pevnost a pružnost cév, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pozitivně působí na krevní oběh. Celkově posiluje imunitu, vitalitu a svěží paměť.

Našeho Medvěda s aronií a višní využijeme mnoha způsoby. Můžeme ho přidat do čaje, mléčného koktejlu, zmrzlinového poháru, müsli nebo jogurtu (a máme zdravou snídani). Skvěle chutná na pečivu, lívancích či palačinkách. Užijeme ho i při pečení (např. perníku) a vaření. A jedna lžička denně je nejen prima dobrůtka a lék při průjmových onemocněních, ale i posílení pevného zdraví.

❤️ Prohlédněte si naše medové pochoutky s aronií

Medvěd višeň s aronií